Terminologia nurkowa czyli mów jak nurek ;)

Terminologia nurkowa czyli mów jak nurek ;)

Terminologia nurkowa czyli mów jak nurek ;) 1szkoła nurkowania kraków

Terminologia nurkowa – poprawne użycie

Chcesz zażenować nurka? Powiedz jedno z tych słów: gogle, butla z tlenem, rurka. Rób notatki, jeśli chcesz poprawnie mówić po ‘nurkowemu’. Właściwa terminologia nurkowa to klucz do wyjścia z twarzą z niejednej rozmowy.

Nigdy nie mów: tlen
Mów: powietrze lub gazy do oddychania

Pytając nurka „Ile tlenu zużywasz?” to proste potwierdzenie, że nie wiesz nic o nurkowaniu w akwalungu. Nurkowie podczas przebywania pod wodą używają powietrza lub gazów do oddychania. Nurkowie techniczni używają trymiksu lub helioxu, a nurkowie ze specjalizacją PADI Enriched Air Divers nazywają swój gaz do oddychania nitroksem. Jak sam widzisz, to co mamy w butli, może mieć różne nazwy, jednakże bardzo rzadko jest to tlen.

Nigdy nie mów:  butla z tlenem
Mów: butla z powietrzem lub butla nurkowa

Każdy certyfikowany nurek wie, że powietrze, którym oddychamy zawiera tylko 21% tlenu. Dlatego też niepoprawnym jest mówienie, że nurek oddycha z butli tlenowej. Zwłaszcza podczas nurkowań rekreacyjnych. Poprawna terminologia nurkowa to butla z powietrzem, butla nurkowa, butla. Moment, w którym nurek oddycha z butli z czystym tlenem sytuacja ratunkowa na powierzchni wody lub podczas wykonywania przystanku dekompresyjnego na maksymalnej głębokości do 6 metrów. Przystanki dekompresyjne wchodzą w zakres nurkowania technicznego.

Nigdy nie mów:  gogle
Mów: maska

Gogle są noszone przez pływaków, natomiast nurkowie używają maski, która jest przystosowana to eksploracji podwodnej. Soczewki w masce nurkowej zrobione są z hartowanego szkła lub innych kompozytowych materiałów, które są odporne na bardzo duże ciśnienie – właśnie dlatego nie powinieneś używać maski do snorkelingu podczas nurkowania sprzętowego. W przeciwieństwie do gogli pływackich, maski do nurkowania mają poszerzone pole widzenia oraz miejsce na nos.

Nigdy nie mów:  rurka
Mów: fajka

Rurka to może być z kremem albo hydrauliczna. Częścią sprzętu nurkowego jest fajka. Służy ona do swobodnego oddychania przy powierzchni wody bez konieczności używania automatu. Będzie również bardzo pomocna, jeśli z brzegu musimy dopłynąć po powierzchni do wyznaczonego miejsca nurkowego. Fajka nurkowa zbudowana jest z rurki, ustnika, zapinki i zaworu zwrotnego. Może być z zaworkami przy ustniku, dzięki czemu łatwiej wydmuchać z niej wodę, a także z zabezpieczeniem górnym, aby woda nie dostała się nieproszona do naszej buzi.

terminologia nurkowa
Nurek szykujący się do wejścia do wody.

Poniżej znajdziecie słowniczek nurkowy

BCD – jacket / kompensator pływalności / kamizelka nurkowa

Kamizelka nurkowa to urządzenie, które pozwala nurkowi na zmianę pływalności pod wodą podczas nurkowania. Pozwala ona na osiągnięcie neutralnej pływalności poprzez dodawanie lub upuszczanie powietrza z worka wypornościowego.

C-Card – certyfikat / stopień nurkowy

Każdy nurek, który zakończył kurs, a także kolejne etapy i różnego rodzaju specjalizacje dostaje certyfikat nurkowy, który potwierdza ukończenie szkolenia. Może być on plastikowy lub elektroniczny, ale każdy z nich zawiera informacje na temat nurka – jego zdjęcie, poziom umiejętności, skończony kurs, datę zakończenia kursu oraz dane certyfikującego instruktora.

DAN – Divers Alert Network

Kiedy nurkowie rozmawiają między sobą o DAN lub PADI, nie mają na myśli swoich znajomych (cóż, pseudonimy bywają różne…). DAN, a dokładnie Divers Alert Network, to ważny członek nurkowej branży na całym świecie. Promują oni bezpieczne nurkowanie poprzez edukację oraz doskonalenie się. Oferują również ubezpieczenia od wypadków nurkowych oraz ubezpieczenia podróży. Nasza szkoła nurkowania Just Dive która głównie działa w Krakowie, jest partnerem DAN od wielu lat. PADI natomiast, to Professional Association of Diving Instructors – czyli wiodąca na świecie organizacja szkoląca nurków.

Automat i Octopus

Być może będziesz musiał uważnie słuchać, aby dowiedzieć się, czy nurek mówi o głowonogu, czy też o swoim sprzęcie do nurkowania. Węże, które dostarczają powietrze z butli nurka, nazywane są octopusem. Ustnik podłączony do octopusa nazywa się regulatorem lub drugim stopniem. Automat oddechowy, to urządzenie, które redukuje ciśnienie w butli do ciśnienia otaczającego i umożliwia oddychanie podczas całego procesu nurkowania.

OWD – Open Water Diver / AOWD – Advanced Open Water Diver

Kiedy ktoś mówi, że chciałby nauczyć się nurkować i zrobić podstawowy kurs, ma na myśli kurs OWD. Ukończenie takiego kursu pozwala na nurkowanie z certyfikowanym partnerem nurkowym do maksymalnej głębokości 18 metrów. Pamiętaj, że nigdy nie wolno Ci nurkować samemu. Kolejnym stopniem nurkowym jest kurs AOWD – czyli zaawansowany nurek wód otwartych, który pozwoli Ci na osiągnięcie maksymalnej głębokości rekreacyjnej, czyli 40 metrów. Wiele osób kończy swój rozwój właśnie po skończonym kursie AOWD, dlatego ważne jest, aby pamiętać te skróty, ponieważ mogą się często pojawiać na nurkowiskach.

Widoczność / Wizura

Kolejne słowo warte zapamiętania, która pojawia się w środowisku nurkowym to wizura – dla otoczenia nienurkowego to inaczej nazwana widoczność pod wodą. Określa ona przejrzystość wody i jest niezależna od innych parametrów oświetlenia. Polskie wody nie cieszą się najlepszą widocznością, ale w żaden sposób nie powstrzymują nas przed nurkowaniem!

Znasz już podstawy języka nurkowego. Sam widzisz, że terminologia nurkowa wcale nie jest taka straszna. Aby dowiedzieć się więcej, napisz do nas lub umów się na podstawowy kurs nurkowania w Krakowie i Jaworznie.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

Udostępnij znajomym!

One Comment

  1. […] Z kolei to, na jak długo wystarczy nam jedna butla w trakcie nurkowania, zależy między innymi od naszego samopoczucia, komfortu psychicznego, zmęczenia, czynności wykonywanych pod wodą oraz od samej głębokości. Im głębiej schodzimy pod wodę, tym na krócej wystarcza nam butla. Dla przykładu, jeśli zejdziemy na głębokość 30 metrów, to butlę zużyjemy dwa razy szybciej niż na głębokości 10 metrów. Jeśli chcesz mówić jak nurek i poznać nieco nurkowe nazewnictwo, zapoznaj się z tym artykułem.… […]

Wskocz na głęboką wodę

Odkryj tajemnice podwodnego świata

— Just Dive

Odkryj tajemnice podwodnego świata z
— Just Dive