Czy warto zrobić kurs AOWD? (Advanced Open Water Diver) 1szkoła nurkowania kraków

Czy warto zrobić kurs AOWD? (Advanced Open Water Diver)

Co daje kurs Advanced Open Water Diver

Czy warto zrobić kurs AOWD (Advanced Open Water Diver) - od dłuższego czasu robię przymiarki, aby napisać o nim kilka słów. Sezon w pełni, czasu brakuje praktycznie na wszystko. Począwszy od tego aby dla każdego klienta znaleźć dogodny termin, a skończywszy na napisaniu postu na bloga. Dziś jest jeden z nielicznych dni, który jest nieco luźniejszy – być może to z uwagi na połączenie piątku oraz 13 dnia miesiąca? My za bardzo przesądni nie jesteśmy, dlatego dzisiaj poruszymy kwestię kursu Advanced Open Water Diver PADI. Postaramy się odpowiedzieć na pytania dlaczego warto ukończyć ten kurs oraz czy można zrobić go bezpośrednio po zakończeniu kursu Open Water Diver.

Jest taka część nurków, którzy od razu połykają tzw. bakcyla, chcą dużo nurkować, a także podnosić swoje kwalifikacje. Duża część nurków zaraz po ukończeniu szkolenia podstawowego zapisuje się od razu na kurs Advanced Open Water Diver. Na pewno z każdym kolejnym nurkowaniem zaczynamy się czuć co raz to pewniej pod powierzchnią wody. Powoli zaczynamy się przyzwyczajać do nowego otoczenia, odczuwamy więcej frajdy z samego nurkowania, a ćwiczenia wykonywane na kursie Open Water Diver okazują się być wręcz banalnie proste. I nagle pojawia się chęć zobaczenia, sprawdzenia tego co jest głębiej, co kryje spoczywający na dnie wrak, jak wygląda życie na rafie koralowej w środku nocy lub zwykła chęć wydłużenia swoich czasów bezdekompresynych. Jeżeli masz w głowie podobne myśli i pragnienia, to jest to znak, że powinieneś poważnie zastanowić się nad kursem Advanced Open Water Diver PADI.

Być czy nie być... oto jest pytanie...

Najważniejszym powodem dla którego warto zostać nurkiem PADI Advanced Open Water Diver, jest limit głębokości wynoszący 30 metrów. Jest to prawie drugie tyle co uzyskujemy po kursie podstawowym. Dla przypomnienia warto dodać, że po kursie OWD każdy nurek może nurkować do głębokości 18 metrów. Przebywanie na większych głębokościach potrafi wprawić nas w euforię i na pewno doświadczymy zupełnie innych przeżyć i emocji, niż w przypadku płytszego nurkowania.

Podczas swoich pierwszych głębszych nurkowań, które wykonasz wraz ze swoim instruktorem prawdopodobnie będziesz odczuwał lekki strach i niepokój. Spokojnie, najważniejsze jest to abyś skupił się na nurkowaniu i czerpał z tego jak najwięcej przyjemności.

Czego się nauczysz?

W czasie kursu Advanced Open Water Diver Padi będziesz mógł poćwiczyć nabyte uprzedniu umiejętności na większej głębokości, przekonać się na własnej skórze czym jest narkoza azotowa oraz w jaki sposób można sobie z nią poradzić. Doświadczysz, w jaki sposób działa na Ciebie oraz otaczające Cię przedmioty ciśnienie na głębokości 30 metrów. Zobaczysz dlaczego warto używać latarki nurkowej, nawet jeśli nurkujemy w ciągu dnia. Ponadto nauczysz się obsługiwać kompas nurkowy oraz zdobędziesz wiedzę fizycznych aspektów związanych z przebywaniem na większych głębokościach.

Jakie są wymagania do kursu?

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest wiek. Minimalny wiek to 12 lat aby uzyskać stopień Junior AOWD. Wówczas limit głębokości jest zredukowany do 21 metrów. Jeżeli masz skończony 15 rok życia, to zaczyna obowiązywać Cię limit 30 metrów głębokości.

Drugim kryterium jest posiadanie uprawnień Open Water Diver PADI lub równorzędnych z innych organizacji. Jest to swoiste potwierdzenie, że masz opanowane podstawy nurkowania oraz jesteś gotowy do podwyższenia swoich kwalifikacji. Ponadto powinieneś być w dobrej kondycji psychofizycznej, nie mieć żadnych problemów ze zdrowiem.

Nurkujemy w nieznane

W czasie szkolenia na nurka Advanced Open Water Diver wykonasz 5 nurkowań, w ciągu dwóch dni. Zgodnie ze standardami oraz wymaganiami zaliczeniowymi zostanie przeprowadzone nurkowanie głębokie oraz nurkowanie nawigacyjne. Pozostałe trzy typy nurkowań będziesz mógł wybrać samodzielnie.

Nurkowanie głębokie

Zanim przystąpimy do nurkowania głębokiego, instruktor poprosi Cię o wykonanie prostego ćwiczenia. W zależności od warunków może to być napisanie swojego imienia na tabliczce lub ułożenie cyfr w odpowiedniej kolejności. Następnie to samo ćwiczenie wykonasz na głębokości około 30 metrów. Będziesz zdziwiony i zaskoczony różnicą czasu potrzebną na wykonanie tego samego ćwiczenia na powierzchni oraz pod wodą.

Dzięki temu ćwiczeniu poznasz czym jest narkoza azotowa, występująca w czasie nurkowań głębokich. Narkoza azotowa lub też efekt lampki martini występuje na skutek działania na nasz organizm azotu pod zwiększonym ciśnieniem na. Większość nurków odczuwa to ją jako stan lekkiego otłumienia, spowolnionego myślenia lub rozweselenia.

Podwodna nawigacja

Podczas nurkowania nawigacyjnego nauczysz się w jaki sposób obsługiwać kompas nurkowy oraz jak można wykorzystać nawigację naturalną. Zanim jednak chwycisz za kompas pod powierzchnią wody, zrobisz kilka prostych ćwiczeń na powierzchni. Będziesz chodził z kompasem „na azymut”. Najważniejsze jest to, abyś poznał dokładnie zasadę określania kierunku na powierzchni oraz potrafił ją wykorzystać w praktyce. Tylko wówczas będziesz w stanie dobrze poradzić sobie z tym ćwiczeniem pod wodą. W czasie nurkowania będziesz miał do wykonania jedno zadanie, polegające na płynięciu po kwadracie lub trójkącie. Brzmi skomplikowanie? Wkrótce przekonasz się, że nie jest to nic trudnego!

Nurkowanie do wyboru

Tak jak zostało to powiedziane na wstępnie, trzy kolejne typy nurkowań będziez mógł wybrać samodzielnie z pośród następujących:

Osobiście ZAWSZE polecam swoim klientom zrobienie nurkowania nocnego oraz nurkowania ze skuterem. Są to dwa typy nurkowań, które mają swój jedyny, niepowtarzalny urok i charakter.  Poza tym potrafią one dostarczyć naprawdę wielu wrażeń oraz emocji. Oczywiście ostateczna decyzja jaki rodzaj nurkowania wybierzesz, należy do Ciebie. Wybierz nurkowania odpowiednie dla siebie i zrób kurs Advanced Open Water Diver.

2 komentarze/y

  • […] się nam to zrealizować. Wszystkie osoby, które razem z nami nurkowały na zamknięcie Zakrzówka posiadały uprawniania AOWD (do 30 metrów głębokości) lub wyższe, dzięki czemu mogliśmy dowol… Nurkowaliśmy głęboko i w takich miejscach, że na swojje drodze nie spotkaliśmy praktycznie […]

    Zamknięcie Zakrzówka - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • […] do maksymalnej głębokości 18 metrów. Pamiętaj, że nigdy nie wolno Ci nurkować samemu. Kolejnym stopniem nurkowym jest kurs AOWD – czyli zaawansowany nurek wód otwartych, który pozwol…. Wiele osób kończy swój rozwój właśnie po skończonym kursie AOWD, dlatego ważne jest, aby […]

    Terminologia nurkowa czyli mów jak nurek Just Dive,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *