Znakowanie sprzętu nurkowego
Znakowanie sprzętu nurkowego – widać wyraźnie co jest moje a co Twoje!
Producenci sprzętu do nurkowania robią wszystko co mogą, aby sprzęt do nurkowania wyróżniał się na tle konkurencji. Nowe kroje, nowe kolory – które swoją droga zanikają pod wodą i w ogóle ich nie widać – nowe modele, to wszystko ma sprawić, że łatwiej będzie zidentyfikować własny sprzęt na spocie. A co jeśli na łodzi lub na spocie nurkowym pojawia się taka sama marka i taki sam model sprzętu jak nasz? Skoro czytasz ten artykuł to prawdopodobnie doświadczyłeś omyłkowego założenia cudzego sprzętu, coś bezpowrotnie zgubiłeś lub działasz prewencyjnie i chcesz się zabezpieczyć właśnie przed takimi zdarzeniami. Znakowanie sprzętu nurkowego powinno być pierwszą czynnością jaką robisz zaraz po zakupie swojego wymarzonego kompletu do nurkowania.
Na podstawowych kursach nurkowania które prowadzimy między innymi w Krakowie i Jaworznie, uczymy naszych kursantów umiejętności identyfikacji własnego sprzętu. Oczywiście nie chodzi tylko o samą butlę i jacket ale również elementy takie jak płetwy, maski, fajki czy też rękawiczki lub buty. Na pierwszy rzut oka wydaje się to śmieszne – jak można pomylić sobie sprzęt czy buty? Uwierzcie na słowo, że można. I wbrew pozorom nie jest to problem, który dotyczy tylko poczatkujących nurków. Wielokrotnie widzieliśmy sytuacje, gdzie zaawansowani nurkowie omyłkowo zabierali czyjeś płetwy, a nawet zakładali nie swoje pianki. Także jak życie pokazuje, problem ten może dotyczyć wszystkich, bez względu na doświadczenie.
Z czego wynikają pomyłki?
Pomyłkowe zabranie cudzego sprzętu wynikają najczęściej z nieuwagi oraz chwilowego rozkojarzenia, które może towarzyszyć na spocie nurkowym. Nie ma co się oszukiwać, jako ludzie działamy w wielu dziedzinach życia automatycznie, na pamięć. Ile razy było tak, że spojrzeliście na skręcony sprzęt z myślą że jest on wasz, a w praktyce okazywało się, że partner nurkowy ma dokładnie taki sam jacket jak Wy? Innym przykładem z życia wziętym może być pozostawienie sprzętu do wyschnięcia na wieszaku. Kto przez pomyłkę nigdy nie wziął czyjejś pianki niech pierwszy podniesie rękę w górę. Aż chce się powiedzieć, jak to często bywało w szkole: widzę las rąk. A pomyłki zdarzają tym częściej, im w większej grupie nurkujemy.
I tutaj właśnie przychodzi z pomocą znakowanie sprzętu nurkowego. Wiele razy spotkałem się z różnego rodzaju zawieszkami przyczepionymi do jacketu czy automatu, które miały na celu pomoc w identyfikacji własnego sprzętu. Jedni przywieszają sobie pływającą rybkę nemo do automatu, z kolei inni przywiązują pusty długi balonik. Ci którzy mają więcej cierpliwości oraz zdolności manualnych, umieszczają na jackecie czy piance personalizowane naszywki. Z kolei osoby bardziej zabiegane do znakowanie sprzętu nurkowego używają niezawodnego markera. Każda z tych metod ma oczywiście sens i swoje zastosowanie.
Bazując na swoim doświadczeniu, czerpiąc wiedzę z organizacji wielu nurkowych wyjazdów i przeprowadzeniu setek szkoleń – nie tylko w roli instruktora, lecz także w roli ucznia – wypracowaliśmy metodę znakowanie sprzętu nurkowego, polegającą na stworzeniu specjalnej wklejki z podstawowymi danymi kontaktowymi. Po pierwsze takie rozwiązanie jest trwalsze od wcześniej opisanych i utrzymuje się na sprzęcie znacznie dłużej niż markery, a po drugie w razie zguby znalazca wie, gdzie ma szukać właściciela. Takie naklejki przyklejamy na wszystko co tylko możliwe. Latarki, kieszenie balastowe, automaty czy płetwy – wszystko to jest oznaczone naszym wspaniałym logo. Zresztą zobaczcie sami jak wyglądają naszej wklejki do znakowania sprzętu nurkowego.
Znakowanie sprzętu nurkowego ma sens
Czy znakowanie sprzętu do nurkowania jest potrzebne? Uważam, że tak, jeśli miałoby to mieć miejsce nawet w minimalnym stopniu. Wyobraź sobie teraz taką sytuację, w której jesteś na świetnym wyjeździe nurkowym. Łódź, piękne rafy, tydzień na środku morza – raj dla duszy. Po nurkowaniu podłączasz do ładowania akumulatory do swojej latarki, kamery Go Pro, lamp błyskowych do aparatu. Podpinając ładowarkę do gniazdka i pozostawiając ja w salonie do nocnego ładowania zauważasz że obok równolegle ładują się cztery inne kamery Go Pro i przynajmniej dwa komplety baterii do latarek. Jak myślisz, jakie jest prawdopodobieństwo pomyłki i zabrania cudzych baterii, kamery itp? Dalej uważasz, że znakowanie sprzętu nurkowego (i nie tylko) naprawdę nie ma sensu?
Człowiek uczy się przez całe życie, w Just Dive wyznajemy filozofię, aby opierać swoje decyzje oraz ścieżki którymi podążamy na solidnych fundamentach lecz przy tym nie bać się wykroczyć poza utarte szlaki. Podpatruj, pytaj, analizuj, wyciągaj wnioski i działaj. Pamiętaj, że do celu nie prowadzi jedna jedyna droga. Jeśli więc masz inne metody na znakowanie sprzętu nurkowego, które działają i jesteś w stanie odróżnić swój sprzęt od innego do świetnie! Pamiętaj, że to Ty musisz wiedzieć, który sprzęt jest Twój, a który nie.
W tym miejscu chciałbym również odesłać Cię do ciekawego wpisu poświęconemu znakowania karabinków nurkowych.