Koral ognisty – czy fire coral jest niebezpieczny?

Koral ognisty - czy fire coral jest niebezpieczny? 1szkoła nurkowania kraków

Koral ognisty (fire coral) żyją głównie w wodach tropikalnych oraz subtropikalnych całym świecie. Są zaliczane do parzydełek morskich, które podczas kontaktu ze skóra uwalniają toksyny, powodujące pieczenie skóry. Do poparzeń dochodzi głównie poprzez brak kontroli pływalności oraz nieuwagę nurków.

Koral ognisty wyglądem przypominają twarde koralowce, z szeroko rozłożonymi, gęstymi gałązkami. Ich barwa zazwyczaj jest zielono-żółta lub brązowa, która podobnie jak wygląd bardzo często jest uzależniony od lokalnych warunków środowiskowych, podłoża na którym się rosną oraz od bogactwa prądów morskich w substancje odżywcze. Koral ognisty może zamieszkiwać martwe struktury rafy koralowej, wraki oraz inne przedmioty znajdujące się pod wodą. Pomimo swojego charakterystycznego wyglądu oraz wapiennej struktury, koral ognisty nie jest prawdziwym koralowcem. Nazwa ta wzięła się z ogromnego poczucia palenia, swędzenia i pieczenia na skutek dotknięcia ich gołym ciałem. Wszystko dlatego, że koral ognisty pokryty jest hydroidami – gromadą parzydełkowców których jest około 3500 gatunków.

Urazy powodowane przez koral ognisty

Głównym urazem powodowanym przez korale ogniste, jest poczucie parzenia, pieczenia, jakiego doświadcza się po kontakcie z koralem ognistym. Pieczenie i ból jest przeważnie uznawany jako łagodny do umiarkowanego. Pieczenie spowodowane jest obecnością toksyn tj. cnidocytów osadzonych w wapiennym szkielecie.

Poparzenie przez koral ognisty (fire coral)

Kontakt skóry z koralem ognistym, powoduje poczucie pieczenie skóry, które zazwyczaj trwa kilka godzin. Często pojawia się wysypka na skórze, która pojawia się od kilku minut nawet do kilku godzin po kontakcie z koralem ognistym. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu osoby poparzonej, taka wysypka może utrzymywać się nawet do kilkunastu dni. Zazwyczaj jednak, reakcja skórna ustępuje po upływie dwóch dni. Zdarzają się przypadki, że wysypka ustąpi i pojawi się ponownie po upływie kilku dni, a nawet tygodni w po ustąpieniu początkowej wysypki.

Dużo bardziej problematyczne są rany szarpane czy zadrapania powstające na skutek kontaktu naszego ciała z koralem ognistym. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych, dochodzi do zakażenia. Są to bardzo problematyczne urazy, ponieważ jad parzydełkowców znajdujących się na powierzchni korala ognistego może powodować martwicę tkanek na brzegach rany, przez co znacznie wydłuży się proces gojenia rany. W takich przypadkach należy monitorować takie urazy i w razie wystąpienia niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że taka martwa tkanka jest doskonałym miejscem do rozmnażania się drobnoustrojów i może skutkować poważnymi infekcjami innych tkanek miękkich.

koral ognisty
Gruper koralowy odpoczywający na koralu ognistym.

Zapobieganie powstawianiu urazom

Przede wszystkim powinniśmy unikać dotykania wszelakich koralowców oraz rafy koralowej oraz kontrolować naszą pływalność. Jeżeli już jest konieczny nasz kontakt z dnem morskim, to poszukajmy czystych, piaszczystych obszarów. Należy zawsze spojrzeć na rafę co najmniej dwa razy, bardzo dokładnie zanim czegokolwiek postanowimy dotknąć. Pamiętaj, że niektóre ryby – głównie z rodziny skorpenowatych – posiadają kolce jadowe. Zakładanie długiej pianki na nurkowanie również uchroni nas przed przypadkowym kontaktem z koralowcami.

Pierwsza pomoc podczas leczenia poparzeń przez korale ogniste

Miejsce poparzenia należy opłukać ocetm o stężeniu 2 – 5 %. Opłukanie skóry octem neutralizuje toksyny, które jeszcze nie zostały wstrzyknięte do skóry, co z kolei zmniejszy nieco dolegliwości. Zaczerwienienie oraz drobne pęcherzyki pojawią się bez względu na to czy przemyjemy skórę octem czy nie. Skórę należy utrzymywać w czystości, suchości oraz napowietrzeniu.

Sprawdź co słychać na naszych social mediach:

Udostępnij znajomym!

Wskocz na głęboką wodę

Odkryj tajemnice podwodnego świata

— Just Dive

Odkryj tajemnice podwodnego świata z
— Just Dive