7 sposobów na lepszą pływalność w nurkowaniu 1szkoła nurkowania kraków

7 sposobów na lepszą pływalność w nurkowaniu

W jaki sposób poprawić pływalność w nurkowaniu

Kontrola pływalności to jedna z najważniejszych umiejętności nurkowych. W teorii każdy nurek, który kończy podstawowy kurs nurkowania powinien mieć ją opanowaną do perfekcji. W praktyce bardzo często bywa, że nawet w przypadku nurków zaawansowanych, wciąż jest dużo rzeczy do naprawienia. Dziś przedstawimy 7 sposób na lepszą pływalność w nurkowaniu. Aby nurkowało się lepiej!

1. Właściwe wyważenie.

Najważniejsze jest odpowiednie wyważenie w nurkowaniu. Tylko i wyłącznie dzięki właściwemu wyważeniu i dobraniu odpowiedniej ilości balastu do naszej konfiguracji będziemy w stanie uzyskać doskonałą pływalność w nurkowaniu. O tym jak to zrobić w poprawny sposób pisaliśmy w artykule: Jak się wyważyć w poprawny sposób. Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś, zrób to teraz – uwierz nam, warto!

Wychodząc na przeciw Waszym pytaniom typu „Ile mam sobie włożyć balastu?” przygotowaliśmy małą ściągawkę, którą można wydrukować i wsadzić sobie do loogboka. Dzięki niej będziecie zawsze wiedzieli, w jaki sposób prawidłowo się wyważyć.

2. Zadbaj o prawidłowy trym

Trym i wyważenie to dwa najczęściej mylące się pojęcia, które bardzo często stawiane są na jednym miejscu. Wyważenie to takie dobranie balastu, obciążenia aby móc kontrolować swoją pływalność w nurkowaniu. Natomiast trym to takie rozłożenie balastu na ciele nurka, aby móc utrzymywać się w pozycji poziomej. I właśnie o to nam chodzi, aby w czasie nurkowania przebywać jak najdłużej w opływowej, poziomej pozycji. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować pływalność w nurkowaniu. Innymi słowy musimy zadbać o właściwe rozmieszczenie środka ciężkości. Jeżeli ten będzie przesunięty za bardzo w przód lub w tył będziesz nieświadomie kompensował swoją pozycję ruchami płetw. Pamiętaj! Czym więcej wykonujesz zbędnych ruchów pod wodą, tym więcej powietrza zużywasz.

7 sposobów na lepszą pływalność w nurkowaniu 2szkoła nurkowania kraków

3. Najwyższy czas nauczyć się pływać żabką

Żabka jest dużo lepszym i efektywniejszym sposobem poruszania się pod wodą w porównaniu z ruchami nóg do kraula. Gdy używamy do pływania żabki męczymy się zdecydowanie mniej, a w zimnych wodach skurcze pojawiają się znacznie później. Zaawansowani nurkowie wykorzystują technikę pływania żabką również do poruszania się we wrakach lub miejscach, gdzie istnieje ryzyko mocnego zmącenia wody. Prawidłowo wykonany frog-kick, napędza nas idealnie w osi poziomej, dzięki czemu możemy utrzymywać dystans np. od grząskiego dna.

4. Zacznij robić wszystko wolniej

Jeżeli chcesz wznieść swoją pływalność w nurkowaniu na wyżyny to musisz zacząć robić wszystko zdecydowanie wolniej. Jeśli zwolnisz, wtedy kontrola pływalności pokaże swoje prawdziwe oblicze i okaże się czy tak naprawdę jesteś w stanie zapanować nad zawiśnięciem w toni, czy może jak spora część nurków utrzymujesz ją w sposób sztuczny, mechaniczny. Nawet delikatne machnięcie płetwami lub rękoma jest w stanie spowodować zmianę głębokości.

5. Kontrola oddechu

Lepszy oddech to nie tylko lepsza kontrola pływalności lecz także mniejsze zużycie powietrza podczas nurkowania. Pamiętaj, że masz w sobie narzędzie o ogromnej mocy: oddech. Kontrolując swój oddech, jego tempo oraz objętość jest w stanie zanurzyć się lub wynurzyć o 1 metr i powrócić do pierwotnego położenia.

kontrola pływalności 
pływalność w nurkowaniu

6. Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

Nie ma co się oszukiwać, że częste nurkowanie oraz ćwiczenie pływalności pozwala na szybsze zapanowanie nad tym, co się dzieje z naszym ciałem pod wodą. Czynność ta – kontrola pływalności – musi nam wejść w krew do tego stopnia, że będziemy ją wykonywać podświadomie w sposób całkowicie automatyczny. Jeżeli miejsce nurkowe, do którego najczęściej przyjeżdżasz dysponuje podwodnym lustrem, to polecam gorąco aby zrobić sobie kilka nurkowań przed lustrem. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć samego siebie, gdzie co masz i jaką pozycję przybierasz w trakcie nurkowania.

7. Warsztaty nurkowe pod okiem instruktora

Dobrym sposobem na poprawę i doskonalenie pływalności jest umówienie się na indywidualne warsztaty z instruktorem, który na bieżąco będzie dawał Ci feedback co robisz źle i co powinieneś poprawić. na początku takich warsztatów lista błędów (mniejszych lub większych) jest dosyć długa, jednak z każdym kolejnym nurkowaniem ulega ona skróceniu. To co również bardzo dobrze się sprawdza to wykorzystanie kamery sportowej, która zarejestruje Twoje podwodne zmagania z kontrolą pływalności oraz prawidłowym trymem. Oglądając i omawiając taki materiał bezpośrednio po nurkowaniu, jesteś w stanie wyciągnąć z tego najwięcej wniosków.

7 sposobów na lepszą pływalność w nurkowaniu 3szkoła nurkowania kraków
Nawet najlepszym zdarza się wyskoczyć na powierzchnię razem z bojką SMB.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveCentrumNurkowe
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *