Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania 1szkoła nurkowania kraków

Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania

Jak wykonać czyszczenie sprzętu do nurkowania?

To pytanie którzy stawiają początkujący jak i zaawansowani nurkowie. W jaki sposób utrzymać sprzęt do nurkowania w czystości? Jak dbać o sprzęt do nurkowania? Czy zawsze należy płukać sprzęt nurkowy? Aby sprzęt nurkowy służył nam długie lata musi być utrzymywany dobrym stanie. To oznacza że nie tylko musi być poddawany okresowym, wymaganym przeglądom ale także bieżącej konserwacji.

Sprzęt do nurkowania, którego używamy z całą pewnością pracuje w trudnych warunkach. Przebywanie na głębokościach, pod dużym ciśnieniem nie jest najlepszym otoczeniem do pracy. Ale to nie ciśnienie jest największym wrogiem dla sprzętu nurkowego. To słona woda oraz promienie słoneczne.

Wpływ soli na sprzęt nurkowy

Po nurkowaniu w słonej wodzie, następuje odparowanie wody i wytrącenie się kryształków soli, które osiadają na elementach sprzętu nurkowego. Wytrącające się kryształki soli mogą powodować zacinanie się zamków błyskawicznych lub zaworów w suchym skafandrze czy niwelatorze. Oprócz tego mogą spowodować zablokowanie membrany na drugim stopniu automatu oddechowego, co może powodować ciągłe sączenie się powietrza z automatu. Kolejnym czynnikiem jest również wytrącanie się osadów w obrębie wszelkich oringów oraz elementów gumowych, które pracując mogą zwiększać tarcie o elementy konstrukcyjne i powodować szybsze zużywanie się części.

Wpływ słońca na sprzęt nurkowy

Tak, zgadza się, słońce szybko wysusza sprzęt nurkowy. Jednak jeśli zostanie wystawiony na zbyt długą ekspozycję promieniowania UV wpłynie to niekorzystnie na stan oraz jakość Twojego nurkowego ekwipunku. Promieniowanie UV powoduje szybsze blaknięcie kolorów, a transparentne gumowe elementy np. maski, paski do masek będą stają się żółte  niż Ci się wydaje. Pianki neoprenowe po zbyt długiej eskpozycji zaczynają parcieć i tracą swoje właściwości termoizolacyjne. Dlatego też podczas suszenia sprzętu na świeżym powietrzu, najlepiej wybierać miejsca zacienione i przewiewne.

Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania

Jak poprawnie wykonać czyszczenie sprzętu do nurkowania?

Często można się spotkać że najlepszym sposobem na przepłukanie sprzętu po nurkowaniu, zwłaszcza w słonej wodzie jest… zanurkowanie w słodkiej wodzie. Generalnie ma to trochę sensu, ponieważ wówczas mamy pewność, że sól zostanie wypłukana z każdego zakamarka naszego sprzętu nurkowania. Jednak nurkowanie w słodkiej wodzie, często wiąże się z tym, że nasz sprzęt jest narażony na ekspozycję na brud oraz bakterie. Nurkowanie w basenie również wydaje się być nieco lepszym pomysłem, jednak należy mieć świadomość tego, że sprzęt pokryje się chlorem.

Najlepszym sposobem na czyszczenie sprzętu do nurkowania z chloru, brudu czy bakterii występujących w jeziorach lub kamieniołomach, jest jego płukanie w słodkiej, bieżącej wodzie po każdym nurkowaniu.

Ogólne zasady płukania i czyszczenie sprzętu do nurkowania

Aby zapobiec wytracaniu się kryształków soli należy zminimalizować czas między nurkowanie a płukaniem sprzętu.

W niektórych centrach nurkowych, dostępne są węże, dzięki którym możemy wypłukać sprzęt pod bieżącą wodą. Takie rozwiązanie bardzo często spotykane jest na łodziach nurkowych typu liveaboard, gdzie podczas tygodniowego safari nurkowego spędzamy cały czas na morzu. Wówczas po każdym nurkowaniu możemy częściowo opłukać sprzęt z nadmiaru soli.

Dużo bardziej popularnym rozwiązaniem w stacjonarnych centrach nurkowych, jest wykorzystanie tzw. wanien lub pojemników, które są wypełnione świeżą wodą. Dzięki temu, nasz sprzęt może dłużej „wykąpać się” w słodkiej wodzie i pozbyć się nadmiaru soli. Jeżeli korzystamy z tego rodzaju udogodnień, należy zwrócić uwagę aby woda w takich wannach była systematycznie wymieniana. Sól, którą wypłukujemy z naszego nurkowego sprzętu, rozpuszcza się w słodkiej wodzie, która z każdym kolejnym płukaniem zaczyna robić się słona. Dlatego też, powszechną praktyką jest wykorzystywanie trzech różnych wanien: do pianek/neoprenu, do jacketów/bcd oraz do automatów i komputerów. Gdzieniegdzie można spotkać jeszcze dodatkowy pojemnik z wodą na sprzęt fotograficzny oraz wideo.

Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania

Serwis sprzętu nurkowego – dlaczego nie warto oszczędzać?

Pytanie to raczej jest z serii tych retorycznych, na które każdy zdrowo myślący człowiek powinien potrafić sam na nie odpowiedzieć. Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania to podstawowy faktor, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. Mam tu na myśli nasze życie i zdrowie. Systematyczny serwis sprzętu do nurkowania oraz jego przeglądy pozwalają na wyłapanie i wczesną wymianę najsłabszych elelemntów, które w czasie nurkowania mogą zawieść. A do takiej grupy należą oringi i wszelkie inne gumowe elementy.

Serwis sprzętu nurkowego jest stosunkowo tani. Najdroższe w serwisowaniu są automaty oddechowe, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ilość elementów, które podlegają wymianie to nie jest to aż tak wielki koszt, który zwalałby nas z nóg. Zapewniam, słynne paragony grozy z kurortów turystycznych robią większe wrażenie. Przeciętny koszt serwisu automatu tj. 2 sztuki drugich stopni i pierwszy stopień to koszt około 300-400 zł.

Dlatego też, jeśli nurkujesz dużo powinieneś robić serwis i przegląd swojego sprzętu nurkowego przynajmniej raz w roku. Jeśli nurkujesz mało i jesteś nurkiem wakacyjnym – w zupełności wystarczy serwis raz w roku 😉 I pamiętaj: regularne czyszczenie sprzętu do nurkowania z pewnością wydłuży żywotność Twojego nurkowego ekwipunku!

Każdy nurek to potwierdzi, że nie ma nic gorszego niż awaria sprzętu nurkowego na początku wyjazdu. I o ile korzystamy z usług lokalnego centrum nurkowego to prawdopodobnie uda się nam wypożyczyć brakujący element, tak w przypadku safari nurkowego, na środku morza może być z tym duży problem. Na wielu safari nurkowych już byliśmy, wiele widzieliśmy i co raz mniej rzeczy jest nas w stanie zaskoczyć. Zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda wyjazd na safari nurkowe, to możesz przeczytać o tym tutaj.

Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania_

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveCentrumNurkowe
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *