Pianka do nurkowania jak dobrać? 1szkoła nurkowania kraków

Pianka do nurkowania jak dobrać?

Każdy miłośnik sportów wodnych musi być wyposażony w odpowiedni strój, który zapewni mu odpowiedni komfort cieplny. Takim elementem, z którym spotkał się każdy nurek jest pianka neoprenowa zwana także skafandrem neoprenowym. W tym artykule przeczytasz o tym jak dobrać piankę do nurkowania.

pianka do nurkowania jak dobrać odpowieni rozmiar

Podczas nurkowania dosyć długo przebywamy pod powierzchnią wody. Jak doskonale wiadomo człowiek nawet w ciepłej wodzie potrafi się wychłodzić, dlatego też musimy zadbać o odpowiedni komfort termiczny ciała. Dzięki temu unikniemy hipotermii oraz będziemy mogli spędzić pod wodą znacznie więcej czasu. Taką dodatkową warstwą izolacyjną, zakładaną bezpośrednio na nasze ciało jest pianka neoprenowa. Jednak aby pianka prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana. Innymi słowy nie może być ani za duża ani za mała. Pianka jest wykonana ze specjalnego materiału – neoprenu – który dzięki swojej strukturze nie przepuszcza ani powietrza ani wody. Pianka nurkowa oprócz tego że chroni nasze ciało przed wychłodzeniem, doskonale zabezpiecza je przed różnymi otarciami i zranieniami, o które w czasie nurkowania nie jest trudno.

Pianka do nurkowania jak dobrać właściwy rozmiar?

Przede wszystkim, aby właściwie dobrać piankę do nurkowania musimy ją przymierzyć. I to niestety nie jeden raz, nie jeden model a tak wiele jak to tylko jest możliwe. Aby pianka spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana. Przez to sformułowanie rozumiemy takie dopasowanie pianki do naszego ciała, w którym woda z niej nie wypływa ale też nie dostaje się do pod spód. Dobrze dopasowana pianka to taka, która potrafi nabrać minimalną ilość wody i utrzymać ją przy naszym ciele. Często mówi się, że pianka to nasza druga skóra. W zasadzie coś w tym jest, ponieważ pianka musi być do nas jak najbardziej dopasowana. Powinna dobrze przylegać ale też nie może krępować naszych ruchów. 

Rozmiar pianki do nurkowania ma znaczenie.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych firm produkujących pianki neoprenowe oraz jeszcze więcej modeli skafandrów nurkowych. To co jest równie istotne podczas wyboru pianki, to jej grubość podawana w milimetrach. W zależności od grubości zastosowanego neoprenu pianki będą charakteryzować się różnym stopniem izolacji termicznej. To oznacza również, że konkretna pianka będzie mogła być zastosowana tylko w konkretnych warunkach środowiska. Dla przykładu, pianka do nurkowania o grubości 3 mm będzie doskonała do wody o temperaturze około 26-28C lub więcej, a pianka do nurkowania 5mm będzie idealna do zastosowania w wodzie o temperaturze 20-25 C. Jaka pianka do snorkelingu będzie najlepsza? Najprawdopodobniej będzie to krótka pianka 1 lub 2mm. Będziemy mogli używać jej w wodach tropikalnych czyli o temperaturze powyżej 30 C!

grubość pianki do nurkowania

Sposób na docieplenie podczas nurkowania

Jeżeli nurkujesz w zimnej wodzie, zachęcamy do przeczytania artykułu o nurkowaniu w piance w zimnej wodzie. Przekonasz się, że nurkowanie w zimnej wodzie w piance nie stanowi większego problemu. Natomiast musisz też wiedzieć, że jest wiele różnych elementów neoprenowych, które można wykorzystać jako docieplenie. Do wyboru są koszulki neoprenowe z krótkim lub długim rękawem, kamizelki bez rękawów, kamizelki z kapturem spodenki krótkie i długie, kaptury, skarpetki buty czy rękawiczki. Wszystkie te elementy tworzą dodatkową warstwę izolacyjną. Na pewno kojarzysz jak wygląda cebula. Cebula ma warstwy, tak jak Shrek 😉 Każda warstwa neoprenu i ciepłej wody pod nim uwięzionej poprawia nasz komfort cieplny podczas nurkowania.

Różnica między pianką do nurkowania a pianką do surfingu.

Często w sklepach z piankami można spotkać się z asortymentem który ma w swej nazwie sformułowanie „do surfingu” „do kitesurfingu”. Pewnie zastanawiasz się jak jest różnica między taką pianką a tą do nurkowania. Zanim poruszymy ten temat, pozwól, że przytoczę Ci pewien przykład.

Być może spotkałeś się kiedyś z pianką neoprenową do nurkowania, której grubość była zdefiniowana jako 3/4/5mm. Taka pianka wykonana jest z różnych grubości neoprenu – w tym konkretnym przypadku jest to grubość odpowiednio 3,4 i 5 mm. Cieńsze wstawki neoprenu są często umieszczone w miejscach takich jak zgięcia kolan, łokci a także w okolicach nadgarstków oraz kostek. Wszystko po to aby pianka do nurkowania w zimnej wodzie była bardziej elastyczna, dawała większą swobodę ruchów. Kolejnym aspektem jest również jej łatwość zakładania.

Pianki surfingowe lub pianki do kitesurfingu z reguły posiadają dużo więcej cienkich wstawek, które mają za zadanie zapewnić jeszcze większą elastyczność oraz swobodę ruchów podczas surfowania. Surfing czy też kitesurfing jest dużo bardziej dynamicznym sportem niż nurkwanie, dlatego też wymaga zdecydowanie większej swobody ruchów.

Pianka do nurkowania jak dobrać? 2szkoła nurkowania kraków

Teraz już wiesz jak właściwie dobrać piankę do nurkowania. Pianka do nurkowania jak dobrać.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *