4 powody dlaczego maska nurkowa przecieka 1szkoła nurkowania kraków

4 powody dlaczego maska nurkowa przecieka

Nie ma chyba nic bardziej wkurzającego podczas nurkowania, jak przeciekająca lub zaparowana maska. Notorycznie zatracane pole widzenia potrafi wytrącić z równowagi nawet najbardziej opanowanego człowieka. No właśnie, dlaczego maska nurkowa przecieka? Pewnie wiele razy się nad tym zastanawiałeś lub zastanawiałaś. Ale czy udało się znaleźć odpowiedź na to pytanie? Jeśli tak to, czy udało się zażegnać występujący problem?

Dziś będzie raczej krótko i rzeczowo. To znaczy mam taką nadzieję, że będzie krótko, bo czasem aż za nadto się rozpisuję. Ok, już bez przeciągania omówimy sobie najczęstsze powody dlaczego maska nurkowa paruje.

4 powody dlaczego maska nurkowa przecieka 2szkoła nurkowania kraków

Powód nr 1 – źle dobrana maska

Aby maska była dla nas możliwie jak najlepsza to musimy ją w odpowiedni sposób dobrać do kształtu naszej twarzy. Musimy ją przymierzyć najpierw na sucho, sprawdzić czy dobrze trzyma się twarzy. Jeśli sama z siebie potrafi utrzymać się na naszej buzi podczas przymiarki, mamy duże szanse na to, że to właśnie ta maska będzie dla nas komfortowa podczas nurkowania i zapewni nam pożądaną ostrość widzenia. Niestety z maskami jest tak, że ta która pasuje naszemu znajomemu, niekoniecznie będzie pasować do naszej twarzy.

Podczas zakupu maski, dobrze jest przymierzyć możliwie jak największą ilość i efektywnie prowadzić selekcję. Mam tu na myśli, że maski które nam nie pasują od razu odkładamy na bok i nie bierzemy ich pod uwagę. Nawet jeśli są ładne i w naszym ulubionym kolorze 😉

Czasem niestety zdarza się tak, że podczas przymiarki w sklepie maska zdaje się pasować idealnie do twarzy, natomiast w trakcie nurkowania mimo wszystko zalewa się wodą. Może to oznaczać, że maska nie przylega dobrze do naszej twarzy ponieważ jest źle dobrana, co w praktyce zdarza się bardzo rzadko. Dużo częściej występuje jeden z poniżej opisanych problemów.

Powód nr 2 – źle założona maska

Choć to wydaje się być niedorzeczne i niemożliwe, jednak zdarza się bardzo często. Problem związany ze źle założoną maską pojawia się bardzo często, zwłaszcza na początku przygody z nurkowaniem. Pewnie zastanawiasz się jak u licha można założyć źle maskę? Już spieszę z odpowiedziami.

  1. Pierwszy nagminny błąd to zakładanie maski w taki sposób, że fragment fartucha maski – czyli tej gumowej części która ma przylegać całą swoją powierzchnią do twarzy – znajduje się na kapturze. Efekt? Maska zalewa się w trybie ekspresowym.
  2. Kolejny problem to zawinięcie się fartucha maski wnętrza maski. Występuje wówczas, gdy w chwili zakładania maski mamy bardzo mocno ściągnięty pasek od maski. Wówczas musimy włożyć dużo siły aby naciągnąć maskę na twarz, co często powoduje zawijanie maski do wnętrza. Przez to że nie przylega całą powierzchnią do twarzy, efekt jest podobny jak w powyższym punkcie.
  3. Włosy w masce. W sumie jest to raczej powód należący do drobnostek, natomiast niewątpliwie duże kosmyki włosów które są uwięzione w masce nurkowej sprzyjają wlewaniu się do niej wody oraz zwiększają podatność na parowanie.
  4. Maska założona zbyt wysoko na twarz. Ale że jak? Ano tak, że maska zakładana w pośpiechu, bardzo często jest zakładana zbyt wysoko na czoło. Tym samy nos nie ma możliwości swobodnego schowania się w sylikonowym nosku maski. W takim przypadku fartuch maski kończy się bezpośrednio pod nozdrzami, co z kolei przekłada się na nierównomierne rozłożenie się maski po twarzy, objawiając się delikatnym aczkolwiek systematycznym podciekaniem.

Powód nr 3 – zbyt mocno ściągnięty pasek od maski

Często jak sugeruję kursantom i nurkującym znajomym, że mogą mieć zbyt mocno ściągnięty pasek od maski, to spotykam się z ogromnym zdziwieniem. Czasem czuję się jak szarlatan, opowiadający bajki i inne niestworzone rzeczy. No cóż, chyba już taka jest rola instruktora 😉 Każdy co jakiś czas podpytuje dlaczego maska nurkowa przecieka. A to przecież nie jest żadna tajemna wiedza.

Naturalnym odruchem, który towarzyszy próbie zaprzestania zalewania maski, jest mocniejsze ściągnięcie paska. Działanie to ma na celu pozorne uszczelnienie łączenia maska-twarz. Dlaczego działanie to jest tylko pozorne? Ano przede wszystkim dlatego, że ściągając mocniej pasek od maski powodujemy odkształcenie fartucha maski na zewnątrz. Innymi słowy maska tak mocno przylega nam do twarzy, że aż dochodzi do odkształcania się silikonu! A jak mamy odkształcony i nieprzylegający do twarzy fartuch maski, to niestety nie ma innego wyjścia. Maska będzie przeciekać. I pamiętaj! Pasek od maski ma ją tylko delikatnie podtrzymywać, a nie wciskać w twarz.

Powód nr 4 – bujny zarost i mimika twarzy

Ta część dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy posiadają bardzo bujny zarost na twarzy. Broda skutecznie dystansuje fartuch maski twarzy, co może powodować delikatne podciekanie maski podczas nurkowania. Z zasłyszanych informacji wiem, że niektórzy brodacze podobno mają na to jakieś patenty. W tej kwestii jednak się nie wypowiem, ponieważ ten problem mnie nie dotyczy 😉 Niemniej jednak, z moich obserwacji wynika, że faceci z brodą częściej uskarżają się na problem z przeciekającą maską i tym samym trudniej jest im znaleźć odpowiednią maskę.

Naturalna mimika oraz zmarszczki mimiczne twarzy również odgrywają tu znaczną rolę. Często jest tak, że gdy uśmiechamy się podczas nurkowania, na twarzy pojawiają się charakterystyczne dołeczki, do których maska przestaje przylegać, a co za tym idzie – do jej wnętrza wlewa się woda.

Słowo na koniec

Powyższe powody dlaczego maska nurkowa przecieka, to taka trochę prawda oczywista. Nie odkrywamy nic nowego. Być może tylko trochę to usystematyzowaliśmy i zebraliśmy w jedną całość. Jeżeli towarzyszy Ci problem z przeciekającą maską podczas nurkowania, to zacznij od jej poprawnego założenia na twarz i poluzuj trochę pasek. W większości przypadków to powinno pomóc. Jeżeli jednak problem nadal występuje, spróbuj zastosować się do kolejnych wskazówek zamieszczonych w tej części artykułu. Powodzenia!

dlaczego maska nurkowa przecieka

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

1 komentarz

  • […] 4 powody dlaczego maska nurkowa przecieka […]

    4 powody dlaczego maska nurkowa przecieka ← Bookmarks,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *