Kurs nurkowania OWD w Krakowie

Kurs nurkowania OWD w Deepspot cz. 1

Kurs nurkowania OWD w Deepspot? Świetny pomysł!

W połowie maja wraz z certyfikowanymi kursantami naszej szkoły nurkowania wybraliśmy się na nurkowanie w Deepspot – najgłębszym basenie świata. Każdemu kto odwiedzał Deepspot po raz pierwszy, na twarzy towarzyszył uśmiech oraz podekscytowanie. W sumie to nic dziwnego, bo nurkowanie samo w sobie jest fascynującym przeżyciem, a jeśli robimy to w komfortowych warunkach to już w ogóle jest super. Po ostatnich udostępnionych wpisach, relacjach, zdjęciach i filmach, czuliśmy, że kurs nurkowania OWD w Deepspot to tylko kwestia czasu. Prawdę mówiąc, na kursantów chcących przeprowadzić część szkolenia podstawowego kursu Open Water Diver w Deepspot nie musieliśmy czekać zbyt długo! Zapraszam do lektury, a tym czasem poznajcie Kubę i Ryśka.

Mniej więcej w pierwszym tygodniu maja zadzwonił do mnie Kuba. Można powiedzieć, że telefon jakich wiele dotyczących rozpoczęcia kursu nurkowania Open Water Diver. Wiele pytań, sporo żartów i luźnej po prostu klejącej się rozmowy. Myślę, że nie zaryzykuję zbyt wiele stwierdzając że „trafił swój na swego”. Po kilku dniach otrzymałem potwierdzenie, że Kuba decyduje się na kurs nurkowania w szkole nurkowania Just Dive. Just perfect! Jeszcze tego samego dnia wysłałem materiały szkoleniowe do kursu wraz z małą niespodzianką, którą otrzymują wszyscy nasi kursanci.

Za kilka dni ponownie odbieram telefon od Kuby myśląc sobie, że pewnie już przeczytał książkę do kursu i chce umówić się na zajęcia basenowe. Te z kolei niestety nie mogły się odbyć wcześniej niż 28 maja, z uwagi na panujące obostrzenia epidemiologiczne. Jednak szybko okazało się, że Kuba swoim entuzjazmem, zapałem oraz chęcią nurkowania zaraził też Ryśka. Kilka dni później Rysiek również otrzymał swój egzemplarz książki i obydwoje zaczęli zapoznawać się z wiedzą i teorią w niej zawartej.

Pierwsze kroki, a w zasadzie machnięcia płetwami

Wspólnie zdecydowaliśmy, że na pierwsze zajęcia w wodzie wzbierzemy się na standardowy basen pływacki. Oczywiście moglibyśmy od razu jechać na kurs nurkowania OWD w Deepspot i tam zrobić pierwsze nurkowania, jednak chcieliśmy jak najlepiej wykorzystać potencjał tego, co oferuje Deepspot. Pierwsze chwile i momenty z nurkowym ekwipunkiem na plecach i bez tego są bardzo emocjonujące i stresujące. Na zajęcia basenowe umówiliśmy się na pierwszy możliwy dzień w którym zostaną otwarte baseny, czyli piątek 28 maja. Kuba z Ryśkiem nie mogli się doczekać pierwszego wejścia do wody, a ja byłem spragniony dzielenia się z innymi swoją pasją oraz powrotu do szkoleniowej normalności. Zajęcia basenowe rozpoczęliśmy z samego rana. Plan był prosty: opanować jak najlepiej podstawowe umiejętności nurkowe.

Zaczęliśmy od zapoznania się ze sprzętem nurkowym, jego podstawową budową oraz sposobem prawidłowego zmontowania wszystkiego w jedną zgrabną i spójną całość. Jak to przeważnie bywa, tak i w tym przypadku chłopaki nie mogli się doczekać wejścia do wody. Sprzęt nurkowy jest, woda jest, chęci są, a tu jeszcze trzeba słuchać co instruktor ma do powiedzenia. Chcemy do wody! Jednak zanim założyliśmy na siebie sprzęt i wskoczyliśmy do wody zrobiliśmy szybki briefing wraz z omówieniem ćwiczeń, które mieliśmy w planie wykonać. Radości Kuby i Ryśka nie dało się ukryć! Zresztą, mojej również. W końcu poczułem się jak ryba z powrotem wrzucona do wody.

Kurs nurkowania OWD w Deepspot cz. 1 1szkoła nurkowania kraków
Kuba i Rysiek. Przygotowania do kurs nurkowania OWD w Deepspot

Pierwszy z pięciu modułów szkoleniowych przebiegł gładko i bez problemów. Ćwiczenia takie jak oczyszczenie i odszukiwanie automatu oddechowego, oczyszczenie maski nie sprawiło chłopakom większych problemów. Nie obyło się jednak bez drobnych błędów, które bardzo szybko zostały wyeliminowane. Wielokrotne i prawidłowo wykonane ćwiczenia oraz nabranie właściwych nawyków, w późniejszym czasie da gwarancję poradzenia sobie w każdych warunkach. Przytoczone wyżej ćwiczenia, czy też umiejętności nurkowe to podstawa, bez której ciężko jest poradzić sobie podczas nurkowania na wodach otwartych. Powinny one być ćwiczone i praktykowane tak często, jak to tylko jest możliwe.

Kurs nurkowania OWD w Deepspot będzie ciekawym przeżyciem dla Kuby i Ryśka. Warunkiem koniecznym do tego, aby jak najwięcej zabrać dla siebie podczas nurkowań w najgłębszym basenie świata, jest prawidłowe opanowanie kolejnych umiejętności nurkowych. Tych na podstawowym kursie nurkowania oczywiście nie brakuje. Po szybkim omówieniu kolejnych zadań, przystąpiliśmy do nauki kolejnych ćwiczeń. Część z nich została opanowana szybciej, cześć wolniej – tak to już bywa i rzecz jasna jest to zjawisko normalne. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie ćwiczenia zostały opanowane przynajmniej w stopniu dobrym. To z kolei pozwoli nam na łatwiejsze odnalezienie się podczas nurkowań w nieco głębszej, niż basenowej wodzie.

Kurs nurkowania OWD w deepspot
Przygotowania do kursu nurkowania w Deepspot

Trening czyni mistrza

Zawsze powtarzam swoim kursantom, aby z każdego nurkowania wynieśli coś dla siebie. Rozwinięciem tej myśli, jest zmotywowanie nurków do wykonywania kilku podstawowych ćwiczeń na koniec każdego nurkowania. Dzięki temu, umiejętności będą cały czas doskonalone, a z biegiem czasu będą wykonywane niemalże perfekcyjnie. Co należy do takich ćwiczeń? Na przykład oczyszczanie maski czy też jej zdejmowanie i zakładanie z punktem podparcia na platformie szkoleniowej, a w późniejszym czasie nawet w stanie neutralnej pływalności. Choć zdjęcie i założenie maski w toni może brzmieć i sprawiać wrażenie ćwiczenia arcytrudnego, z biegiem czasu, pod warunkiem systematycznych praktyk staje się łatwe.

Kolejnym przykładem jest puszczenie bojki dekompresyjnej na koniec każdego nurkowania. Bez względu czy jest to konieczne czy też nie. Na początku puszczanie bojki zajmuje sporo czasu. Wynika to głównie z tego, że jest to proces złożony z wielu elementów, które wykonane w sposób niewłaściwy, tylko go komplikują oraz wydłużają. Zresztą sam pomyśl: ile zrobiłaś/zrobiłeś nurkowań do tej pory i ile razy wystrzeliłaś/wystrzeliłeś bojkę na powierzchnię? A kto ma własną bojkę? 😉

Po całym dniu spędzonym na basenie i solidnym zbudowaniu podstaw, byliśmy gotowi na dalszą część kursu nurkowania. Chyba też najbardziej oczekiwaną przez Kubę i Ryśka – na kurs nurkowania OWD w Deepspot w Mszczonowie byliśmy umówieni już na środę. W tym miejscu zachęcam Cię do zapoznania się z naszą galerią zdjęć, które zrobiliśmy podczas wspólnego wypadu na najgłębszy basen świata. Nie będę ukrywał, że chłopaki naoglądali się zdjęć i filmów o tematyce nurkowej i ich poziom ekscytacji narastał wraz z każdym kolejnym oddechem powietrza wydobywające się z nurkowego automatu. Przed nimi był weekend z małym haczykiem oczekiwania na wyjazd do Mszczonowa, a przede mną kolejne grupy kursowe rozpoczynające nurkowanie.

Część basenową zakończyliśmy w godzinach popołudniowych. Solidnie odmoknięci i zmęczeni, jednak najważniejsze, że z uśmiechami na twarzach i przede wszystkim gotowi na dalszą część: kurs nurkowania OWD w Deepspot.

Kurs nurkowania OWD w Deepspot będzie nie lada gratką. Ciąg dalszy przygody nastąpi w przeciągu kilku dni 🙂 Stay tuned!

Kurs nurkowania OWD w Deepspot cz. 1 2szkoła nurkowania kraków
Ćwiczenia nad pływalnością na płytkiej stronie basenu.

Kurs nurkowania OWD w Deepspot – część 2.

ZnajdziZnajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

1 komentarz

  • […] Kurs nurkowania OWD w Deepspot – część 1. […]

    Kurs nurkowania OWD w Deepspot cz.2 - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *