własny zestaw abc

Własny zestaw ABC do nurkowania? Nie ma nawet nad czym się zastanawiać!

Jeżeli jeszcze się nie zapisałeś na kurs nurkowania, to pewnie się zastanawiasz czym właściwie jest ABC do nurkowania. Jeśli jesteś już nurkiem, to pewnie masz już własny zestaw ABC do nurkowania albo stoisz przed jego zakupem.

Własny zestaw ABC

Jak zapewne się domyślasz własny zestaw ABC to na pewno jakaś podstawa na początek nurkowej drogi. ABC do nurkowania to nic innego jak maska, fajka i płetwy. Jest to podstawowy sprzęt nurkowy, bez którego ciężko byłoby uprawiać nurkowanie. Zasadniczo w czasie trwania kursów nurkowania w naszej szkole, mocno zalecamy aby kursanci posiadali własny zestaw abc. Dlaczego? Ponieważ zestaw ABC do nurkowania, a zwłaszcza maska, powinna być jak najbardziej dopasowana do nas samych. Jeżeli nie posiadasz swoich płetw, maski i fajki, to nie musisz się tym martwić – jesteśmy w stanie Ci wypożyczyć zestaw ABC do nurkowania na czas trwania zajęć szkoleniowych.

własny zestaw abc
Własny zestaw ABC w skład którego wchodzą płetwy paskowe, maska oraz fajka.

1. Twoja maska – wyglądasz znajomo!

Musisz być świadomy tego, że maska do nurkowania powinna być jak najlepiej dopasowana do Twojej twarzy. To właśnie dzięki dobrze dopasowanej masce, będziesz mógł w spokoju delektować się podwodnym światem. Przez dobrze dopasowaną maskę rozumiem taką, która przede wszystkim nie przecieka i nie uwiera. Innymi słowy, po założeniu jej na twarz, masz czuć komfort i niemalże o niej zapomnieć.

Każdy z nas ma inną twarz, każdy potrzebuje innej maski. Mało tego! Jeden będzie preferował maskę z bardzo szerokim kątem widzenia, a inny ze standardowym lub sylikonem białym, czarnym lub transparentnym. To już jest tak naprawdę kwestia własnych preferencji. Biorąc pod uwagę ogólnoświatową pandemię COVID-19, tym bardziej warto zdecydować się na własny zestaw ABC. Tym bardziej, że do maski dobrze jest napluć przed nurkowaniem, aby zapobiec jej późniejszemu parowaniu.

No dobra, tylko jak we właściwy sposób dopasować maskę do nurkowania? Jest to prostsze niż Ci się wydaje i wbrew pozorom, wcale nie musisz wchodzić do wody. Gotowy? W takim razie wytłumaczę Ci jak dopasować maskę do nurkowania w kilku bardzo prostych krokach.

  1. Zacznij od tego aby wywinąć pasek na zewnętrzną część maski do nurkowania.
  2. Przyłóż maskę do twarzy i następnie delikatnie ją dociśnij, aż do momentu w którym poczujesz, że zaczyna się przysysać do twarzy.
  3. Zrób wdech nosem, zaciągając powietrze z maski i wstrzymaj na chwilę oddech.
  4. Jeżeli maska jest w stanie samodzielnie utrzymać się na twarzy, a Ty nie czujesz tego aby odpadała lub zasysała „lewe” powietrze, to znaczy że jest dobrze dopasowana do Twojej twarzy. Jeżeli zaś poczujesz, że maska odpada, zasysa powietrze z zewnątrz otoczenia, to pod wodą na pewno będzie przeciekać.

Proste, prawda? Pamiętaj o tym, żeby nowo zakupioną maskę dobrze przygotować do nurkowania. W przeciwnym razie maska do nurkowania będzie notorycznie parować.

Jeżeli masz wadę wzroku i potrzebujesz korekcji to możesz zdecydować się na maskę z wklejanymi szkłami korekcyjnymi. Rozwiązanie to będzie nieco droższe niż kupno standardowej maski do nurkowania, jednak myślę, że komfort jaki będziesz odczuwał w czasie nurkowania jest wart tych pieniędzy.

maska to podstawowy element abc do nurkowania
Maska do nurkowania firmy Cressi.

2. Fajka czyli tzw. rurka – kolejny element zestawu ABC do nurkowania

Fajka nurkowa potocznie nazywana przez wiele osób rurką, jest kolejnym elementem który warto mieć na swoim podstawowym wyposażeniu. Osobiście uważam, że fajka nurkowa nie jest konieczna podczas nurkowania w polskich kamieniołomach takich jak Koparki w Jaworznie lub innych wodach śródlądowych. Dlaczego? Ponieważ u nas nie występuje silne falowanie wody. Tak naprawdę fajka, jest takim elementem zestawu ABC do nurkowania, który wykorzystujemy głównie na powierzchni wody, na końcu lub początku nurkowania. Ma ona za zadanie przede wszystkim ułatwienie nam utrzymania drożnych dróg oddechowych na powierzchni wody, podczas występowania fali.

Biorąc pod uwagę zakup nowej fajki do nurkowania, powinniśmy zwrócić uwagę na to aby zaczep mocujący fajkę był dopasowany do szerokości naszego paska od maski. Dodatkowym elementem na który warto zwrócić uwagę to elastyczność. Miękka, elastyczna fajka do nurkowania łatwiej będzie dała schować się w kieszeni skafandra czy jacketu oraz nie będzie podatna na pęknięcia w czasie podróży. A tego byśmy nie chcieli, żeby nasz własny zestaw ABC uległ uszkodzeniu w czasie transportu.

Własny zestaw ABC do nurkowania? Nie ma nawet nad czym się zastanawiać! 1szkoła nurkowania kraków
Elastyczna fajka do nurkowania Technisub Heliox.

3. Płetwy – nasza siła napędowa

Kupując ABC do nurkowania nie możemy zapomnieć o płetwach. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli płetw. To na co warto zwrócić uwagę na początku to wybór między płetwami kaloszowymi a paskowymi. Do pływania na basenie czy też pierwszych zajęć basenowych w zupełności wystarczą płetwy kaloszowe. Płetwa kaloszowa to taka, w którą wsuwamy bosą stopę tak jak w buta. Takie płetwy nadają się do pływania i nurkowania w ciepłych wodach. Niestety na polskie, zimne wody, będziemy musieli wybrać płetwy paskowe. Do płetw paskowych będziemy potrzebowali również butów neoprenowych, które zapewnią nam odpowiedni komfort cieplny w czasie nurkowania. Wybierając buty do płetw, warto wybrać takie które mają twardą podeszwę. Dzięki temu wygodniej będzie nam przejść np. z kamienistego brzegu do wody.

Płetwy jak ubrania, mają swoje rozmiary. Zwykle rozmiary płetw określa się standardową rozmiarówką XS, S, M, L, XL. Płetwa powinna być tak dopasowana do naszej stopy lub buta neoprenowego aby nie było w niej zbyt dużo luzu. Pamiętajmy, że płetwa będzie przekazywała energię z naszych nóg na wodę, a zbyt duży rozmiar płetwy będzie skutkował „lataniem” płetwy po bucie.

Własny zestaw ABC do nurkowania? Nie ma nawet nad czym się zastanawiać! 2szkoła nurkowania kraków
Płetwa paskowa
Własny zestaw ABC do nurkowania? Nie ma nawet nad czym się zastanawiać! 3szkoła nurkowania kraków
Płetwa kaloszowa

Własny zestaw ABC to tak naprawdę dopiero początek kolekcjonowania sprzętu nurkowego. Z biegiem czasu będzie go przybywać co raz więcej i więcej… Nasza profesjonalna kadra, na pewno pomoże wybrać właściwy sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

1 komentarz

  • […] Wbrew pozorom nauka nurkowania nie jest aż tak straszna, jakby to mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Niewątpliwie pierwszy kontakt z całym nurkowym graciarstwem – czyli sprzętem do nurkowania – może wprowadzać w zakłopotanie. Wszak są to nowe rzeczy, z którymi nie mamy na co dzień do czynienia. Aby troszkę Ci ułatwić wejście do nurkowego świata, polecam Ci zaopatrzyć się we własny sprzęt ABC i udać się z nim na basen. Czy warto mieć swój własny zestaw ABC, czyli maskę, fajkę i płetwy? Oczywiście! Nawet się ni… […]

    Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *