5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych 1szkoła nurkowania kraków

5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych

5 najczęściej zadawanych pytań

Zaraz po zrobieniu swojego pierwszego certyfikatu nurkowego PADI, wzbudzisz w swoich nienurkujących znajomych podziw oraz ciekawość. Przedstawiamy 5 najczęściej zadawanych pytań, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, gdy nadarzy się okazja, aby znajomi mogli Ci je zadać.

Jak głęboko nurkujesz?

Większość nienurkującej społeczności uważa, że eksplorujemy dna najgłębszych mórz i oceanów, ale rzeczywistość nie jest aż tak dramatyczna. Nurkowie rekreacyjni, którzy posiadają certyfikat ze specjalizacją PADI Nurkowanie Głębokie, mogą nurkować na głębokość 40 metrów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że nurkowie techniczni ze specjalizacją Tec 100 CCR, mogą zejść na głębokość 100 metrów. Nawet nurkowie, którzy mają na swoim koncie rekordy Guinnessa zeszli tylko i aż, na głębokość 332m (a to mniej, niż jedna dziesiąta odległości do wraku Titanica). Wszystko to powoduje, że większość wód jest poza naszym zasięgiem, ale mając tyle do odkrycia na płytszych wodach, wcale nam to nie przeszkadza.

5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych 2szkoła nurkowania kraków

Na ile wystarcza Ci butla z tlenem?

O zgrozo! Nie ma chyba bardziej irytującego pytania! I nie chodzi już o samą kwestię na ile wystarcza butla, lecz o tlen. My, nurkowie rekreacyjni nie używamy podczas swoich nurkowań tlenu. Oddychamy dokładnie takim samym powietrzem jak Ty, w tym momencie. Jeśli nie uciekałeś z lekcji fizyki, to na pewno wiesz, że w powietrzu mamy 21% tlenu i ~79% azotu.

Z kolei to, na jak długo wystarczy nam jedna butla w trakcie nurkowania, zależy między innymi od naszego samopoczucia, komfortu psychicznego, zmęczenia, czynności wykonywanych pod wodą oraz od samej głębokości. Im głębiej schodzimy pod wodę, tym na krócej wystarcza nam butla. Dla przykładu, jeśli zejdziemy na głębokość 30 metrów, to butlę zużyjemy dwa razy szybciej niż na głębokości 10 metrów. Jeśli chcesz mówić jak nurek i poznać nieco nurkowe nazewnictwo, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy pod wodą jest w ogóle co oglądać?

Odpowiedź jest prostsza, niż myślicie – oczywiście, że tak! Do tej pory odkryto ponad 200 tysięcy gatunków podwodnej fauny i flory, a jako nurkowie mamy ten przywilej, że możemy oglądać zupełnie inną stronę naszej planety, niż widzi ją każdy i na co dzień. Zaczynając od tajemniczych wraków statków i przepięknej kolorowej rafy koralowej, a kończąc na węgorzach, rekinach oraz wielorybach z lodowatych wód. Nurkując, zajmujemy miejsca w pierwszych rzędach oglądając Błękitną Planetę. Zresztą przeczytaj 7 powodów dla których nurkowanie jest super!

5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych 3szkoła nurkowania kraków
Nurkowanie z żółwiami podczas pobytu w Marsa Alam.

Czy nurkowanie jest drogie?

Wielu miłośników Ziemi zastanawia się w jaki sposób ich podwodni kumple mogą sobie pozwolić na tak wyjątkową rozrywkę, jaką jest nurkowanie. Prawda jest taka, że nurkowanie wcale nie musi być drogie. Wystarczy, że będziesz pilnował okazji w lokalnej bazie lub szkole nurkowej PADI, a na pewno znajdziesz atrakcyjne oferty dotyczące kursów, wypraw nurkowych i sprzętu. Kolejnym sposobem na oszczędzenie paru groszy jest podróżowanie w grupach – zbierz kilku swoich nurkujących znajomych i wybierzcie się na podwodną przygodę życia. Nie musisz od razu kupować całego sprzętu do nurkowania, zacznij od wypożyczania i sam sprawdź, w czym Ci najwygodniej, a dopiero później decyduj o kupnie.

O tym w jaki sposób dobrać sprzęt do nurkowania na początku swojej drogi, możesz przeczytać w tym wpisie. Dzięki temu dowiesz się co warto kupić i ile kosztuje zakup sprzętu do nurkowania.

Czy noszenie tego całego sprzętu nie jest męczące?

Możemy wybaczyć naszym znajomym myślenie, że posiadamy nadludzką siłę. Butle, ołowiane ciężarki, grube kombinezony – to wszystko wygląda na dość ciężkie. Jak w każdym sporcie przyda się sprawność fizyczna. Na szczęście jest kilka ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa, rąk oraz nóg, aby było nam lżej nosić cały sprzęt. Niemniej, jak tylko wejdziemy do wody, zanurzymy się i osiągniemy neutralną pływalność, czujemy się całkowicie spokojni w stanie nieważkości (dzięki, Archimedes).

5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych 4szkoła nurkowania kraków
Zabawy pod wodą.

Czy nurkowanie jest trudne?

Na szczęście nie! Nurkowanie, jak każde nowe hobby lub pasja, wymaga nabycia nowych umiejętności, wiedzy oraz bezpiecznych praktyk, a PADI oferuje narzędzia, które pasują do każdego stylu uczenia się – od książek i płyt DVD, po e-learning i zajęcia z instruktorem. Podczas szkoleń i zajęć praktycznych instruktorzy PADI robią każdy krok w tempie uczącego się, dodatkowo upewniając się, że wszystko rozumieją, czują się pewni siebie i kompetentni przed przejściem do kolejnej lekcji. 

Najlepszym sposobem, aby zaspokoić ciekawość swoich znajomych, to namówienie ich, aby sami spróbowali tego cudownego sportu, jakim jest nurkowanie! Pamiętaj – aby dowiedzieć się czy coś jest Twoją pasją, musisz tego spróbować i dać się ponieść. Spróbuj nurkowania na niezobowiązujących zajęciach PADI Discover Scuba Diving lub PADI Intro Diving.

5 najczęściej zadawanych pytań przez nienurkujących znajomych 5szkoła nurkowania kraków
Pod wodą możemy zaznać stanu nieważkości 🙂

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *