Kamieniołom Jaworzno Koparki 1szkoła nurkowania kraków

Kamieniołom Jaworzno Koparki

Kamieniołom Jaworzno Koparki – geneza

W tym artykule przedstawię krótką historię miejsca nurkowego jakim jest kamieniołom Jaworzno Koparki, który też od czasu zamknięcia Zakrzówka, jest przez nas bardzo często odwiedzany. Kamieniołom Jaworzno Koparki bardzo często jest identyfikowany pod nazwą: Park Gródek, Jaworzno Szczakowa, Kamieniołom Gródek, czy po prostu Koparki.

O ile pierwszy człon nazwy „Kamieniołom” jest bardzo poprawny i właściwy, tak druga część nazwy „Jaworzno Koparki” jest raczej nazwą zwyczajową. Nazewnictwo Kamieniołomu Jaworzno Koparki pochodzi nomen omen od dwóch wielkich koparek, które spoczywają na dnie bardzo często odwiedzanego miejsca nurkowego.

Samo miejsce nurkowe istnieje na nurkowych mapach od całkiem niedawna. Jest to stosunkowe młode miejsce nurkowe, które powstało w roku 1997. Kamieniołom Koparki Jaworzno jest zbiornikiem poeksploatacyjnym, który znajduje się w Szczakowej, jednej z dzielnic Jaworzna. W kamieniołomie tym był wydobywany dolomit, dla Cementowni Szczakowa, która po transformacjach zmieniła nazwę na Zakłady Dolomitowe Szczakowa.

Z powstaniem tego miejsca nurkowego, związana jest historia z polską gospodarnością oraz zarządzeniem przedsiębiorstwem. Zakłady Dolomitowe Szczakowa, zostały postawione w stan likwidacji z uwagi na swoją nierentowność. Wszelkie zobowiązania finansowe przestały być wypłacalne, w tym także rachunki za enefrię elektrynczną. Tragiczna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa i stale rosnące rachunku za energię elektryczną, napędzały formalną machinę zmierzjacą do zamknięcia zakłądu. W roku 1997 rachunki za prąd osiągały kolosalne kwoty, aż w końcu zakładay energetyczne podjęły decyzję o wstrzymaniu dostaw prądu dla kamieniołomu.

Na domiar złego, decyzja o zaprzestaniu dostarczaniu energii elektrycznej, została podjęta przed rozpoczynającym się weekendem. Podczas feralnego weekendu zaprzestają działać ogromne pompy, które na bieżąco odpompowują wodę z terenu kamieniołomu. Przez weekend wyrobisko zapełniło się wodą do takiego poziomu, że zostały zalane dwie ogromne koparki, stacja trafo, domek strzałowego, łyżki od koparek oraz setki metrów grubych na kilkanaście centymetrów wiązek kabli. Od tej chwili Kamieniołom Jaworzno Szczakowa przestaje istnieć, a w najbliższym czasie zostanie znany jako Kamieniołom Jaworzno Koparki.

kamieniołom jaworzno koparki
Łyżka małej koparki.

Jak to zwykle w życiu bywa, każde wydarzenie ma dwie strony medalu. Tak samo ma to miejsce i w tym przypadku. Ogromna tragedia dla Zakładów Dolomitowych, z drugiej strony niesamowity potencjał dla przyszłej bazy nurkowej. Na jej rozwój nie trzeba było czekać zbyt długo. Wieść o koparkach spoczywających w starym kamieniołomie, szybko obiegła środowisko nurkowe. Na początku, dojazd na dzikie miejsce nurkowe był szutrową drogą o kiepskiej jakości. Oj tak, pamiętam doskonale jak ją wiele czasu potrzebowałem aby odnaleźć to miejsc nurkowe i do samego końca nie wiedziałem, czy jestem na dobrym szlaku. Wkrótce po za zalaniu miejsca wyrobiska, została przypisana mu nazwa Kamieniołom Jaworzno Koparki. Choć na początku funkcjonował on pod nazwą Jaworzno – Szczakowa, szybko zdobył nazwę zwyczajową „Koparki”.

Z biegiem czasu, Kamieniołom Jaworzno Koparki zaczął się rozrastać, a towarzysząca mu infrastruktura była co raz bardziej przyjazna nurkom. Powstały ogrzewane toalety wraz z prysznicami oraz ciepłą wodą, co w zasadzie do dnia dzisiejszego nie wszędzie jest standardem. Do wody można wejść z trzech pływających pomostów oraz betonowych schodków prowadzący bezpośrednio do platform szkoleniowych. Teren bazy nurkowej jest częściowo ogrodzony, dzięki czemu w miarę możliwości ograniczony jest na jej teren wstęp osób postronnych. Kamieniołom Jaworzno Koparki wyposażony jest również w całoroczną bazę nurkową Via Sport Diving Marina „Koparki”, w której można nabić butle oraz wypożyczyć sprzęt nurkowy.

Kamieniołom Jaworzno Koparki 2szkoła nurkowania kraków
Baza nurkowa w Jaworznie.

W bezpośrednim sąsiedztwie Kamieniołomu Jaworzno Koparki, władze miasta stworzyły park widokowy oraz dodatkowy, płytki zbiornik pod nazwą „Wydra” z „pływającymi pomostami” oraz „domkami na wodzie”, które zostały ochrzczone mianem polskich Malediwów. Czy tak jest naprawdę? Oceńcie sami, czy kamieniołom Jaworzno Gródek jest godzien noszenia tej nazwy. Możecie to zrobić na przykład podczas kursów nurkowania które prowadzimy w Kamieniołom Jaworzno Koparki.

kamieniołom jaworzno gródek
Zbiornik wodny Wydra okrzyknięty mianem polskich Malediwów.

Pod powierzchnią wody, możemy zobaczyć wspomniane już dwie ogromne koparki, budkę strzałowego, magazynek materiałów wybuchowych, stację trafo, łyżki, połówkę Poloneza Caro, pozostałości po przepompowni wody oraz od niedawna wraku statku Wilhelm. Zbiornik charakteryzuje się płaskim dnem, o średniej głębokości około 10-14 metrów oraz pionowymi ścianami. Tym samym praktycznie zaraz po wskoczeniu do wody, jesteśmy zmuszeni zanurzyć się w toni od razu na znaczną głębokość, co dla początkujących nurków może być nie lada wyzwaniem. Podwodne atrakcje są częściowo oporęczowane, jednakże nawigacja po akwenie z użyciem kompasu nie stanowi większego problemu. Z uwagi na płaskie dno oraz niewielkie odległości między poszczególnymi punktami, Kamieniołom Koparki Jaworzno, nadaje się doskonale do przeprowadzenia kursów ze specjalizacji nawigacji podwodnej.

Maksymalna głębokość akwenu wynosi 18 metrów i jest ona do osiągnięcia w rejonie przepompowni, tuż za „małą” koparką. Takiej, „malutkiej”, że spokojnie zmieścisz się we wnętrzu jej łyżki. Kamieniołom Jaworzno Koparki charakteryzuje się bardzo dobrą widocznością w okresie poza sezonowym, dochodzącą nawet do 15 metrów. W okresie letnim, kiedy to jest największe zainteresowanie nurkowaniem, widoczność ta spada do około 5-8 metrów. Oczywiście podczas weekendów, widoczność ta może spaść jeszcze bardziej. W roku 2020, cena za wejście na teren bazy nurkowej wynosi 40 zł. Jest to opłata za jeden dzień. Kamieniołom Jaworzno Gródek, jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla nurków i ich rodzin.

Nurkowo, akwen jest prosty i bezpieczny, jednak nie nadaje się do pływania i brodzenia w płytkiej wodzie, ponieważ od razu po wejściu do wody mamy głębokość około 5 metrów lub więcej. Więcej zdjęć z „Koparek” możesz obejrzeć w naszej galerii.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *