sprzęt do nurkowania dla początkujących

Sprzęt do nurkowania dla początkujących

Jaki sprzęt do nurkowania dla początkujących warto wybrać?

Wiele osób, które ukończyły podstawowy kurs nurkowania PADI Open Water Diver zastanawia się nad tym jaki, jaki jest właściwy sprzęt do nurkowania dla początkujących. Oczywiście są również i tacy, którzy zastanawiają się nad tym czy warto kupić sprzęt do nurkowania już w trakcie trwania kursu. Niewątpliwie, na sprzęt do nurkowania można wydać bardzo dużo pieniędzy, a górną granicę ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

sprzęt do nurkowania

W swojej instruktorskiej karierze wiele razy spotkałem się z pytaniem jaki sprzęt do nurkowania dla początkujących wybrać oraz od czego tak właściwie zacząć zakupy. Nie ukrywam, że jest to pytanie dosyć ciężkie, ponieważ trudno jednoznacznie komuś powiedzieć czy ma kupować sprzęt do nurkowania czy też nie. Nie wspominając już o konkretnych wyborach marek i modeli, bo tutaj dużą rolę odgrywają też preferencje estetyczne oraz wiedza zaczerpnięta z forów nurkowych lub od znajomych, różnej maści ekspertów nurkowych.

Osobiście uważam, że jeżeli coś działa, spełnia swoją rolę, nie przyczynia się pod wodą do powstawania sytuacji niebezpiecznych to warto z tego korzystać. I z doświadczenia powiem od razu, że czym prostsza budowa poszczególnych elementów sprzętu i mniejsza ilość udziwnień i ulepszeń, tym lepiej dany sprzęt sprawdza się w czasie nurkowania. Sam nie lubię udziwnień, komplikowania rzeczy prostych. Zdecydowanie stawiam na prostotę i funkcjonalność. Ci którzy mieli możliwość nurkowania ze mną, poznali mnie nieco bardziej, doskonale wiedzą, że nie lubię przerostu formy nad treścią.

Zanim jednak udamy się na zakupy dobrze jest sobie zadać kilka pytań. Ważne, żeby odpowiedzieć szczerze samemu przed sobą samym, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej dopasować wybór sprzętu do naszych wymagań. Bo po co nam komputer do nurkowania technicznego, z opcją zmiany gazów, jeśli będziemy nurkować na powietrzu do 40 metrów głębokości w ramach specjalizacji PADI Nurkowanie Głębokie? Wiem, wiem.. łatwo się mówi! Sam przez to wiele razy przechodziłem i doskonale znam to uczucie i głos z tyłu głowy „przecież będziesz się rozwijać, na pewno Ci się to przyda”. Względnie silny argument, prawda? No pewnie że tak, tym bardziej, że każdy z nas lubi kupować sobie „prezenty”. Ale wracajmy do tematu. Na pewno do najważniejszych będą należeć pytania takie jak:

 1. Ile kosztuje sprzęt do nurkowania oraz ile pieniędzy na ten cel powinienem przeznaczyć?
 2. Jak często i gdzie będziesz nurkować?
 3. Od czego zacząć kolekcjonowanie sprzętu nurkowego?
 4. Jaki sprzęt do nurkowania dla początkujących wybrać?
 5. Jaki jest koszt serwisu sprzętu nurkowego?
 6. Czy warto kupić sprzęt do nurkowania?
sprzęt do nurkowania dla początkujących
1. Ile kosztuje sprzęt do nurkowania oraz ile pieniędzy na ten cel powinienem przeznaczyć?

Zarówno sprzęt do nurkowania dla początkujących jak i dla tych bardziej zaawansowanych, niestety do najtańszych nie należy. Oczywiście popularyzacja nurkowania i co raz większa dostępność do tego sportu sprawia, że na rynku pojawia się co raz to więcej nowych marek oraz modeli. Tam gdzie pojawia się konkurencja wśród producentów pojawia się również konkurencja cenowa, a to dla nas ma kluczowy wpływ na cenę sprzętu do nurkowania. W nurkowaniu jest tak samo jak w każdym innym hobby. Możesz kupić sprzęt tani, zupełnie podstawowy lub bardzo drogi z ogromem zaawansowanych funkcji.

Konfiguracja sprzętowa, dobór skafandra to są te czynniki, które diametralnie robią koszty. Możesz się zmieścić w kwocie około 5000 zł, ale i 15000 zł nie będzie specjalnie trudne do osiągnięcia. To ile będziesz w stanie przeznaczyć na doposażenie sprzętowe zależeć będzie tylko od Ciebie.

Asortyment Koszt
ABC (maska, fajka, płetwy)450 – 700 zł
Buty i rękawiczki200 – 450 zł
Skafander suchy
Ocieplacz
4000 – 8000 zł
1000 – 2500 zł
Skafander mokry600 – 1500 zł
Komputer nurkowy800 – 2500 zł
Jacket (BCD)900 – 2000 zł
Butla nurkowa 12 litrów900 – 1300 zł
Automat oddechowy1500 – 2500 zł
Balast nurkowy 12 kg360 – 450 zł
RAZEM
Skafander mokry
Skafander suchy

5700 zł
10100 zł
Orientacyjne ceny za sprzęt do nurkowania dla początkujących.

Jak sam widzisz, rozbieżność cen jest bardzo duża i trudno jest jednoznacznie stwierdzić ile trzeba przeznaczyć pieniędzy na sprzęt do nurkowania dla początkujących. Oczywiście nie musisz kupować wszystkiego od razu, jednak prędzej czy później uświadomisz sobie ile pieniędzy przeznaczyłeś na nurkowie i ile jeszcze rzeczy chcesz kupić.

2. Jak często i gdzie będziesz nurkować?

No właśnie, to jest pytanie na które powinniśmy odpowiedzieć w zasadzie w pierwszej kolejności. To czy będziemy nurkować tylko okazjonalnie na wakacjach, czy też kilka razy w miesiącu w lokalnych jeziorach lub kamieniołomach, będzie miało znaczący wpływ na to, jaki rodzaj sprzętu będziemy potrzebowali oraz ile on ostatecznie będzie kosztował. Nurkowanie w Polsce, gdzie woda nawet latem uznawana jest za stosunkowo zimną, będzie wymagało od nas zakupu grubej pianki wraz z ocieplaczem lub suchego skafandra. Dodatkowo automaty również powinny być przystosowane do użytkowania w zimnych wodach.

Z kolei jeśli będziemy nurkować tylko na wakacjach, w ciepłych wodach o temperaturze około 25°C, wówczas wystarczy nam krótka, cienka pianka. Automaty oddechowe, które będziemy wykorzystywać do nurkowania nie będą musiały posiadać dodatkowej suchej komory chroniącej automat przed zamarzaniem. Taki sprzęt do nurkowania jest dużo łatwiejszy do transportu, gdyż sam skafander nie zajmuje wiele miejsca w bagażu. Oczywiście zakup tego rodzaju sprzętu jest znacznie tańszy niż tego na zimne wody.

Czym częściej będziemy nurkować, tym bardziej rozsądne jest posiadanie własnego sprzętu do nurkowania. Czy warto kupić sprzęt do nurkowania? Jeśli będziesz nurkować dużo, to odpowiedź jest oczywista. Każdorazowe wypożyczenie sprzętu na jeden dzień nurkowy z butlą 12 litrów (na jedno nurkowanie) to koszt około 100 – 150 zł. Mając na uwadze powyższe wyliczenia, to okazuje się, że własny sprzęt nurkowy zwróciłby się po około 40-57 nurkowaniach. Czyli jest to całkiem dobry i intensywny rok nurkowania lub dwa lata przeciętnego nurkowania.

Sprzęt do nurkowania dla początkujących 1szkoła nurkowania kraków
3. Od czego zacząć kolekcjonowanie sprzętu nurkowego?

Jeżeli już zdecydujemy się zakup sprzętu do nurkowania to moim zdaniem powinniśmy zacząć od zakupu skafandra. Uważam, że jest to jedna z lepszych opcji, zwłaszcza na samym początku przygody z nurkowaniem. Dlaczego? Ponieważ dobrze dopasowany skafander to bardzo duży komfort cieplny podczas całego nurkowania, bez względu na to czy będziemy nurkować w wodach ciepłych czy zimnych. Skafandry których używamy prywatnie, nie są intensywnie eksploatowane, tak jak to ma miejsce w centrach lub bazach nurkowych. Ta z kolei, ma wpływ na właściwości termoizolacyjne neoprenu.

Dobrze dopasowany skafander powinien być niczym druga skóra. To znaczy powinien do nas dobrze przylegać ale i jednocześnie nie opinać i nie krępować ruchów. W przypadku wypożyczenia skafandra, często nie mamy takie możliwości, żeby dobrać idealny rozmiar skafandra. Zbyt mała lub zbyt duża pianka, będzie skutkować tym, że ciepła woda będzie z niej co chwilę wypływać.

Kolejną kwestią jest higiena. Posiadając własny skafander, mamy pewność oraz komfort psychiczny, że ten skafander był tylko na nas samych. Nie zastanawiamy się nad tym, ile osób przed nami pływało w tej piance. A uwierzcie mi, że takie myśli w trakcie nurkowania bardzo ciężko jest zepchnąć na drugi plan. W kolejnych krokach zdecydowałbym się na kupno własnego automatu i komputera nurkowego.

4. Jaki sprzęt do nurkowania dla początkujących wybrać?

No właśnie, jaki sprzęt do nurkowania dla początkujących? Jest to dosyć ciężki temat, który ograniczają głównie pieniądze. Jeżeli masz ich na tyle dużo, to proponuję kupić nowy sprzęt. Jeżeli chcesz przyoszczędzić to wówczas warto wybrać sprzęt używany. Jak z innymi dobrami w życiu. Na Facebooku można znaleźć wiele grup, w których oferowany jest używany sprzęt do nurkowania. Nie powiem, bo czasem można tam znaleźć całkiem ciekawe i atrakcyjne oferty. Celowo nie podaję tutaj żadnego konkretnego zestawu do nurkowania, recenzji, testów czy linków do ofert, bo nie taki cel ma ten artykuł.

Znam wiele osób, które nurkują w sprzęcie marki własnej sklepów Decathlon i są zadowolone z takich wyborów. Znam również wiele osób które nurkują w sprzęcie markowym i też są zadowolone ;-). Każdemu co innego w duszy gra..

5. Jaki jest koszt serwisu sprzętu nurkowego?

Jeżeli już będziemy szczęśliwymi posiadaczami własnego sprzętu do nurkowania, musimy pamiętać o jego regularnym serwisowaniu. To przecież od jego sprawności i niezawodności zależeć będzie nasze życie, zdrowie oraz komfort nurkowania. No to jedziemy:

 • legalizacja butli nurkowej to koszt 70 – 150 zł wykonywany raz na dwa lata
 • serwis automatu oddechowego to koszt 300 – 450 zł wykonywany raz w roku lub co 100 nurkowań. Cena uzależniona jest od marki automatu który posiadamy oraz ceny części zamiennych.
 • wymiana baterii w komputerze nurkowym to koszt około 50 – 80 zł, wraz z testem ciśnieniowym.
 • serwis jacketu (BCD) – przegląd spłuczek, inflatora, odgrzybianie worka to koszt około 70 – 100 zł
 • serwis suchego skafandra – w zależności od tego jak jest on użytkowany oraz jakie są miejscowe zużycia oscyluje w kwocie od około 300 zł za test szczelności i ogólny przegląd aż nawet do 1500 zł za wymianę zamka, kryzy i manszet.

Podane ceny za serwis poszczególnych elementów sprzętu nurkowego są jedynie orientacyjne i zależą od bardzo wielu czynników.

sprzęt nurkowy
6. Czy warto kupić sprzęt do nurkowania?

I tutaj można by odpowiedzieć w zasadzie bardzo krótko i zwięźle: Czy warto? Tak. Czy się opłaca? To zależy. To zależy jak często chcesz nurkować i jak bardzo czujesz, że nurkowanie jest pasją w którą chcesz się zaangażować. Osobiście uważam, że warto kupić własny sprzęt do nurkowania. Oprócz wspomnianych kwestii ogólnej higieny, nurkując cały czas na własnym sprzęcie mamy do czynienia ze zjawiskiem pamięci mięśniowej. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu nurkowaniach na własnym sprzęcie doskonale znamy umiejscowienie każdego D-ringu, klamry, spłuczki w swoim BCD, co pomaga nie tylko w obsłudze podczas nurkowania ale również i przede wszystkim w sytuacjach stresowych i awaryjnych.

Niestety nurkując za każdym razem na innym sprzęcie, jesteśmy zmuszeni do uczenia się go na nowo. I chodzi mi tu głównie o rozmieszczenie poszczególnych elementów sprzętu, niż o zasadę działania bo ta raczej pozostaje niezmienna. Sprzęt do nurkowania dla początkujących osób może wydawać się bardzo skomplikowany, jednakże po kilkukrotnym sklarowaniu nie jest on aż tak bardzo przerażający jak by to się wydawało na początku.

Sprzęt do nurkowania dla początkujących 2szkoła nurkowania kraków
Pile of Scuba Diving Equipment Including Fins and Weights Drying on Coastal Dock near Water

Podsumowanie

Jak sam widzisz, podjęcie decyzji o tym jaki wybrać sprzęt do nurkowania dla początkujących nie jest wcale łatwą rzeczą. Powyższe pytania i odpowiedzi dotyczące wyboru sprzętu do nurkowania powinien zadać sobie każdy, kto stoi przed dylematem kupna nurkowych gratów. Jeżeli nurkujesz lub zamierzasz nurkować dużo tj około 30-50 razy w ciągu roku to moim zdaniem jak najbardziej warto jest posiadać swój sprzęt do nurkowania. Nawet jeśli będziesz nurkował mniej, to zawsze można powoli wzbogacać się o nowy asortyment.

Czy 30-50 dni nurkowych to dużo? Biorąc pod uwagę sezonowość nurkowania w Polsce oraz warunki pogodowe to wydaje mi się, że jest to dosyć sporo. Moi kursanci, z którymi regularnie nurkujemy w różnych miejscach podczas wyjazdów weekendowych oraz zagranicznych w roku robią około 30 nurkowań w Polsce. 30 nurkowań to jest około 15 dni nurkowych, ponieważ głównie wykonujemy dwa nurkowania w ciągu dnia, czasem trzy jeśli pozwala nam na to czas. Przy założeniu, że każdy pracuje i oprócz nurkowania ma jeszcze inne zajęcia i hobby, jest to wynik jak najbardziej realny do osiągnięcia przez przeciętnego nurka.

W chwili gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wyjazdy nurkowe, to przeważnie w ciągu tygodniowego pobytu wykonujemy od 10 do 24 nurkowań. Podczas naszego ostatniego nurkowego pobytu w Marsa Alam, wykonaliśmy z bazą nurkową Marsa Blue oraz Sylwia Szymańska aż 25 nurkowań w 6 dni. Wówczas cały sprzęt do nurkowania dla początkujących jak i zaawansowanych mieliśmy zabrany ze sobą z Polski. Na miejscu mieliśmy zapewnione butle z powietrzem oraz balast.

Jeżeli sądzisz, że będziesz nurkować jedynie okazjonalnie, głównie na wakacjach, to moim zdaniem lepiej dla Ciebie będzie wypożyczyć sprzęt na miejscu. Nie będziesz musiał się zamartwiać jak zorganizować miejsce w bagażu, tak żeby się wszystko zmieściło. Poza tym wszelkie koszty związane z serwisem będą leżały po stronie bazy nurkowej.

Mam nadzieję, że po tym wpisie łatwiej będzie podjąć Ci decyzję jak wybrać sprzęt do nurkowania dla początkujących.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

2 komentarze/y

 • […] do nurkowania. W miarę możliwości najlepiej by było abyś miał swój cały komplet sprzętu. Jeżeli zastanawiałeś się czy warto kupić i posiadać swój własny sprzęt do nurkowania, to te… Nie masz swojego sprzętu? Nie musisz się tym martwić bo jak zwykle w naszej szkole nurkowania w […]

  Nurkowanie a COVID-19. Ważna informacja dla klientów. - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • […] Z moich obserwacji wynika, że sezon nurkowy w Polsce trwa od kwietnia-maja, aż do września-października. Relatywnie jest on dosyć krótki i nie ma co się nawet czarować. Pięć, góra sześć miesięcy w roku kiedy możemy ponurkować we względnie ciepłej wodzie, przy ładnej pogodzie niestety nie jest jakimś szczytem marzeń. To oczywiście rodzi również pytanie czy warto kupować i wyposażać się w swój sprzęt do nurk…. […]

  Jaki jest sezon nurkowy w Polsce? Zdecydowanie za krótki! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *