Zużycie powietrza podczas nurkowania 1szkoła nurkowania kraków

Zużycie powietrza podczas nurkowania

Jak zmniejszyć zużycie powietrza podczas nurkowania

Dzisiaj zajmiemy się tematyką starą jak świat, mianowicie omówimy kwestie mające wpływ na zużycie powietrza podczas nurkowania. Zastanowimy się również nad tym co możemy zrobić, aby ograniczyć nasze zużycie powietrza i móc cieszyć się długim i spokojnym nurkowaniem.

Na początek warto wspomnieć o tym, że zużycie powietrza przez nurka zależy od bardzo wielu czynników. Nie ma również czegoś takiego jak „prawidłowe” lub „właściwe” zużycie powietrza podczas nurkowania. Każdy  nurek i to bez żadnych wyjątków ma inną objętość płuc, inną tolerancję na dwutlenek węgla, inne zużycie powietrza, inną budowę anatomiczna. Dlatego też nie można powiedzieć że ktoś jest lepszym bądź gorszym nurkiem przez to że zużywa więcej powietrza. Osoby, które będą starały się obniżyć zużycie powietrza „na siłę” mogą narazić się (często nawet nieświadomie) na znaczne zwiększenie zawartości dwutlenku węgla w organizmie lub nawet na niedotlenienie tkanek.

Co wpływa na zużycie powietrza?

Wśród czynników, które możemy zaliczyć do mających znaczny wpływ na zużycie powietrza podczas nurkowania znaleźć możemy:

Głębokość nurkowania: cóż, fizyki nie oszukamy. Im głębiej nurkujemy tym więcej powietrza zużywamy. Wynika to ze wzrostu ciśnienia otoczenia, które wywiera wpływ również na gaz którym oddychamy. Dlatego też, wraz ze wzrostem głębokości, powietrze staje się co raz bardziej skompresowane. Na przykład na głębokości 20 metrów będziemy zużywać 3 razy więcej powietrza niż na powierzchni.

Wysiłek fizyczny: Czym więcej energii będziemy zużywać podczas nurkowania, tym więcej będziemy musieli dostarczyć tlenu tkankom naszego organizmu. Więcej tlenu to zwiększona ilość oddechów, a to z kolei będzie przekładało się na zużycie powietrza  z butli.

Stres: stres w każdej bez względu na to w jakiej jest formie, wpływa na nasz organizm. Podświadomie organizm zaczyna się bronić, zwiększa nam się tętno, przyspiesza oddech, produkowane są różne hormony, które mają na celu przygotowanie nas do podjęcia nagłego działania. Zestresowany nurek zużywa dużo więcej powietrza niż ten, który jest zrelaksowany.

Opływowa sylwetka: coś, o czym zapomina bardzo duża część nurków, zwłaszcza tych początkujących. Podczas nurkowania nasza sylwetka powinna być jak najbardziej opływowa, wręcz pozioma. Wszystkie akcesoria powinny być podpięte do jacketu, dzięki temu nie będziemy generować dodatkowych oporów podczas nurkowania. Wyobraź sobie, że podczas szybkiej jazdy samochodem wystawiasz dłoń za okno. Najpierw masz ją poziomo, a później pionowo. Czujesz różnicę?

Neutralna pływalność: każdy nurek powinien być wyważony „na zero”, a inaczej mówiąc na pływalność neutralną. Pływalność neutralna to taka, podczas której potrafisz zawisnąć w toni, a Twoje ciało ani się nie zanurza, ani się nie wynurza. Po prostu pozostajesz w miejscu nieruchomo. Jeśli masz za dużo lub za mało balastu, to musisz nadrabiać płetwami swoją pływalność aby utrzymać się w na jednej głębokości. To zaś powoduje szybsze bicie serca oraz zwiększenie liczby oddechów. Brzmi znajomo?

Dlaczego warto znać swoje zużycie powietrza?

Po pierwsze i najważniejsze ze względów bezpieczeństwa. Zapewne wiele razy zastanawiałeś się, czy aby na pewno wystarczy Ci powietrza do zrobienia tego konkretnego nurkowanie. Czy butla o pojemności 12 litrów będzie ok? Czy może lepiej wziąć butlę 15 litrową? Znając swoje zużycie powietrza, oczywiście też będą towarzyszyć Ci takie pytania. Jednak zasadniczą różnicą będzie fakt, że będziesz potrafił oszacować ile powietrza zużyjesz podczas konkretnego nurkowania. Dlaczego piszę, że będziesz potrafił to oszacować? Bo biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, nie da się określić sztywnego wskaźnika zużycia powietrza, który będzie obecny na wszystkich Twoich nurkowaniach.

Po drugie, znając swoje zużycie powietrza, będziesz mógł zaplanować przestanki dekompresyjne. W tej kwestii ma to ogromne znaczenie, bo określa czy potrzebujesz jednej, dwóch a może pięciu dodatkowych butli do tego aby bezpiecznie się wynurzyć. Kwestia ta bardziej dotyczyć będzie nurków technicznych niż rekreacyjnych. Ale można dzięki temu zobaczyć jak ogromne znacznie ma posiadanie tej wiedzy.

Jak zużywać mniej powietrza?

Przechodzimy powoli do sedna tego artykułu. I podejrzewam, że zmartwię znaczną część osób które dotarły do tego nie miejsca. Niestety nie podam Wam żadnego tajnego, ściśle strzeżonego sposobu na zmniejszenie zużycia powietrza podczas nurkowania. Nikt Wam tego nie poda. Dlaczego? Ponieważ najlepszym sposobem na zmniejszenie zużycia powietrza jest spokojne i głębokie oddychanie. Dokładnie takie, jakiego uczymy się na kursach nurkowania OWD w Krakowie. Pamiętasz słowa swojego instruktora z którym zaczynałeś nurkowanie? Oddychaj spokojnie i głęboko. Tyle i aż tyle. A gdy do tego spokojnego i głębokiego oddechu dodasz opływową sylwetkę, neutralną pływalność, spokój i opanowanie, Twoje zużycie powietrza podczas nurkowania będzie naprawdę niskie. Uwierz mi, wiem co mówię. I bez problemu będziesz mógł zrobić nurkowanie powyżej 1 godziny na 22 metrach. Podwodny świat, z mistycznego i tajemniczego miejsca powoli będzie stawał się Twoim drugim domem, w którym będziesz mógł odnaleźć co raz większy spokój.

Zużycie powietrza podczas nurkowania 2szkoła nurkowania kraków

2 komentarze/y

  • […] A skoro już jesteśmy przy butlach, powietrzu i nurkowaniu, to może zainteresuje Cię również w jaki sposób oszczędzać powietrze podczas nurkowania? Więcej informacji znajdziesz w tym artyku… […]

    Butla nurkowa, budowa i cechy - Szkoła nurkowania JUST DIVE,
  • […] Na ile starcza butla do nurkowania? To częste pytanie, zwłaszcza wśród osób, które z nurkowaniem nigdy nie miały nic wspólnego. Zużycie powietrza podczas nurkowania będzie inne dla osób poczatkujących a inne dla bardziej zaawansowanych nurków. Ta kwestia nie podlega w ogóle dyskusji. Początkujący nurkowie wykonują bardzo dużą ilość zbędnych ruchów, mają problem z utrzymaniem pływalności a ich sposób oddychania jest daleki od spokojnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zużywać mniej powietrza podczas nurkowania to odwiedź naszego bloga w tym miejscu. […]

    Planowanie zużycia powietrza w trakcie nurkowania. - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *