Safari nurkowe – jak to wygląda w praktyce? 1szkoła nurkowania kraków

Safari nurkowe – jak to wygląda w praktyce?

Safari nurkowe - ahoj przygodo!

Jeśli jesteś początkującym nurkiem to pewnie nie raz słyszałeś opowieści o tym, że ktoś był na safari nurkowym, że zrobił kilkadziesiąt nurkowań w tydzień. Zapewne w Twojej głowie kłębią się myśli, jak to jest możliwe i czym właściwie jest to safari nurkowe.

Otóż safari nurkowe możemy określić jako wyjazd nurkowy, podczas którego wszyscy uczestnicy mieszkają na łodzi, która jest przystosowana pod nurkowanie. Innymi słowy, ta łódź to takie pływające centrum nurkowe, wyposażone w kompresory, sprzęt oraz pontony do rozwożenia uczestników w konkretne miejsca nurkowe.

Od kilku lat obserwujemy duży rozwój w branży nurkowej. Sport ten staje się co raz bardziej dostępny, a dodatkowo ceny wszelakich wyjazdów nurkowych nie są już tak bardzo porażające jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Dzięki temu, każdy z nas może odkryć piękno podwodnego ekosystemu w różnych zakątkach świata.

Dlaczego warto wybrać się na safari nurkowe?

Pierwszym powodem jest możliwość zobaczenia bardzo wielu miejsc nurkowych w relatywnie krótkim czasie. Pomiędzy kolejnymi nurkowaniami, łódź na której mieszkamy przeważnie przemieszcza się w kolejne miejsca, dzięki czemu możesz się zrelaksować, coś zjeść czy nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Dzięki temu oszczędzasz czas (i pieniądze i nie musisz wielokrotnie wracać na brzeg i ponownie wypływać w morze. Jako dobry przykład mogą nam posłużyć Malediwy, które składają się z wielu atoli. Wyobraź sobie, że po każdym nurkowaniu musisz wracać do swojego centrum  nurkowego, aby udać się na następną rafę. Na dłuższą metę może być to irytujące, prawda? Natomiast podczas safari nurkowego, od razu przemieszczamy się na nowe rafy, które niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć swoim pięknem. Tym bardziej, że jest wiele miejsc nurkowych, które są znacznie oddalone od lądu i nie są one dostępne podczas zwykłego nurkowania na około hotelowej rafie.

Safari nurkowe to również bardzo dobre miejsce do zawierania nowych znajomości oraz zdobycia doświadczenia w nurkowaniu w różnych warunkach. W zależności od łodzi na jaką się wybieramy, jest ona w stanie pomieścić około 14 do 22 osób nurkujących. Zazwyczaj na takich łodziach jest mieszanka narodowościowa, a na safari przyjeżdżają ludzie z całego świata. Wyobraź sobie ile nowych znajomości możesz zawrzeć i wykorzystać je do nurkowania np. na Islandii, Malcie, Cyprze czy Wyspach Kanaryjskich. Brzmi nieźle, prawda? Wracając jeszcze do wątku zdobywania doświadczenia na safari, to niewątpliwie udział w takiej ekspedycji zapewni Ci nurkowania w różnorodnych warunkach. Począwszy od nurkowania głębokiego, przez nurkowanie w prądzie, a skończywszy na nurkowaniu nocnym.

Safari nurkowe – jak to wygląda w praktyce? 2szkoła nurkowania kraków

Kto może wziąć udział w safari nurkowe?

Generalnie każdy, bez względu na swoje dotychczasowe doświadczenie. Oczywiście są miejsca nurkowe, które są bardziej wymagające ale są i takie, gdzie bez problemu poradzą sobie nawet początkujący nurkowie. To samo dotyczy specjalizacji nurkowych – w niektórych miejscach wymagane są dodatkowe kwalifikacje, a w niektórych wystarczy zwykły kurs Open Water Diver lub Advanced Open Water Diver. Niemniej jednak część łodzi nurkowych, wymaga aby nurkowie biorący udział w safari posiadali minimalną liczbę nurkowań zalogowanych w swoich logbookach lub konkretne doświadczenie nurkowe. O korzyściach płynących z posiadania logbooka możesz przeczytać w tym miejscu. Jednak aby uniknąć rozczarowań lub nieporozumień, zawsze przed wylotem czy wykupieniem udziału w safari dobrze jest upewnić się jakie konkretnie są wymagane uprawnienia, aby można było wziąć udział w safari.

Czy po kursie Open Water Diver mogę pojechać na safari nurkowe?

Jeżeli masz tylko kilka nurkowań i chcesz pojechać na safari nurkowe, powinieneś poszukać  takiej łodzi, która zabiera na swój pokład nurków z takimi uprawnieniami. Ponadto możesz szukać łodzi, które są oznaczone jako „beginner friendly” lub „snorkeling friendly”. Dzięki takiej informacji zawartej w ofercie operatora będziesz miał gwarancję, że typ i rodzaj poszczególnych nurkowań jest dostosowany do nurków z małym doświadczeniem. Tak przy okazji warto również wspomnieć, że na safari nurkowe możesz zabrać ze sobą rodzinę wraz z dziećmi oraz osoby nienurkujące. Ważne jest jednak to, aby podczas przeglądania ofert zwrócić uwagę na zapisy takie jak „non – diver frienldy” lub „family – friendly”. Dzięki temu po przybyciu na miejsce, unikniesz niepotrzebnych rozczarowań.

Safari nurkowe – jak to wygląda w praktyce? 3szkoła nurkowania kraków

Krótkie podsumowanie czyli wady i zalety dlaczego warto pojechać na safari nurkowe

Może zacznijmy od minusów, dzięki temu będziemy mogli zakończyć ten artykuł czymś pozytywnym 😉

MINUSY:

 • Safari nurkowe odbywa się w różnych miejscach, tzn. łódź nieustannie się przemieszcza, przez co niejednokrotnie może być problem ze złapaniem zasięgu sieci GSM – choć dla niektórych może to być plus.
 • Safari zazwyczaj trwa cały tydzień lub nawet dłużej. Dla osób które mają skłonności do choroby morskiej może być to pewnego rodzaju obciążenie, ale po pierwszym dniu można się przyzwyczaić do specyficznego kołysania.
 • Wybierając się na safari, jesteś zmuszony do przebywania z obcymi ludźmi przez cały czas – chyba, że wyczarterujesz łódź sam dla siebie 😉

PLUSY:

 • Odkrywasz najlepsze miejsca nurkowe w danym regonie.
 • Safari nurkowe oznacza bardzo dużą ilość wykonanych nurkowań w ciągu tygodnia. Zazwyczaj wykonujemy od 3 do 5 nurkowań dziennie co w całościowo daje nam około 25 nurkowań.
 • Poznajesz ludzi z całego świata, możesz nawiązać nowe znajomości
 • Obsługa łodzi dba o to, aby niczego Ci nie zabrakło, dzięki czemu możesz skupić się na nurkowaniu i odkrywaniu podwodnego świata.
 • Postępujesz zgodnie z zasadą „SLEEP, EAT, DIVE, REPEAT!” czyli śpij, jedz, nurkuj, powtórz. Innymi słowy nie tracisz czasu na przemieszczanie się pomiędzy hotelem a centrum nurkowym i poszczególnymi miejscami nurkowymi.

2 komentarze/y

 • […] Zastanawiasz się jak wygląda wyjazd na safari nurkowe? Przeczytaj o tym w jednym z wpisów zamiesz… […]

  Jedziemy na safari nurkowe! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • […] Każdy nurek to potwierdzi, że nie ma nic gorszego niż awaria sprzętu nurkowego na początku wyjazdu. I o ile korzystamy z usług lokalnego centrum nurkowego to prawdopodobnie uda się nam wypożyczyć brakujący element, tak w przypadku safari nurkowego, na środku morza może być z tym duży problem. Na wielu safari nurkowych już byliśmy, wiele widzieliśmy i co raz mniej rzeczy jest nas w stanie zaskoczyć. Zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda wyjazd na safari nurkowe, to możesz przeczytać o tym tutaj. […]

  Konserwacja i czyszczenie sprzętu do nurkowania - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *