Jak zadbać o bezpieczeństwo w nurkowaniu 1szkoła nurkowania kraków

Jak zadbać o bezpieczeństwo w nurkowaniu

Bezpieczeństwo w nurkowaniu

Bezpieczeństwo w nurkowaniu. Jak o nie dbać? I czy nurkowanie to jest sport bezpieczny? Dzisiaj postaram się poruszyć temat związany z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w nurkowaniu. Doświadczenie podpowiada mi, że większość wypadków/problemów nurkowych zaczyna się na powierzchni wody. Dlaczego? Ponieważ każda, nawet najmniejsza błahostka nierozwiązana przed nurkowaniem może wzrosnąć do rangi wielkiego problemu pod powierzchnią wody. Przykład? Zbyt luźno spięty pas mocujący butlę do jacketu, w czasie nurkowania może przyczynić się do wypadnięcia lub osunięcia się w dół butli, a to z kolei może doprowadzić do wyrwania nam automatu z ust. Jeżeli dołożymy do tego element zaskoczenia, stres, niekoniecznie dobre warunki w miejscu nurkowym, narkozę azotową to możemy mieć spore kłopoty, aby sobie poradzić z rozwiązaniem tego problemu.

W  takim razie jak powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo w czasie nurkowania? Przede wszystkim nie zapominajmy o podstawach, których nauczyliśmy się w czasie szkolenia podstawowego. Na kursie nurkowania Open Water Diver w Krakowie, za każdym razem zanim wejdziemy do wody, sprawdzamy bezpieczeństwo swoje jak i partnera z którym nurkujemy. Wykorzystujemy do tego mnemotechniczny skrót K – O – K – O – S , gdzie każda litera oznacza konkretną czynność do wykonania. Wykonując K – O – K – O – S – a  przed każdym nurkowaniem sprawdzamy następujące rzeczy:

  • K – kamizelka (BCD)
  • O – oddychanie
  • K – klamry
  • O – obciążenie
  • S – końcowy sygnał „OK”

Poza tym warto stosować jeszcze kilka innych dobrych przyzwyczajeń, które będą nam towarzyszyć na każdym wyjeździe nurkowym. Oto one:

1. Dbaj o swój sprzęt nurkowy

Każdy doświadczony nurek, centrum nurkowe lub Divemaster PADI spotkał się z różnymi awariami sprzętu nurkowego. Oczywiście część awarii można naprawić od ręki, a cześć wymaga skorzystania z profesjonalnego serwisu. Jeżeli na Twoim wyjeździe nurkowym dojdzie do awarii sprzętu, śmiało możesz poprosić o pomoc, kogoś bardziej doświadczonego od Ciebie. Niemniej jednak pamiętaj o tym, aby dbać o swój sprzęt, regularnie go serwisować i wymieniać części, które ulegają naturalnemu zużyciu. Jeżeli masz wrażenie, że coś działa gorzej niż jakiś czas temu – wymień zużyte części lub oddaj sprzęt do serwisu. Szkoda by było, aby jeden mały pęknięty o-ring popsuł Ci cały wyjazd, prawda?

2. Pas balastowy zwalniaj zawsze prawą ręką.

Nawet jeśli jesteś leworęczny, warto założyć swój pas balastowy w taki sposób, aby można było go odpiąć prawą ręką. Właściwie umiejscowiona kalmara pasa balastowego, pomoże innym nurkom szybko i skutecznie nieść Ci niezbędną pomoc w razie wypadku nurkowego. Twój partner będzie w stanie zrzucić balast przy wykorzystaniu jednej ręki. Pamiętaj o tym, że jak dojdzie do wypadku nurkowego pod wodą, to każda sekunda jest na wagę życia.

3. Bądź poprawnie wyważony.

Większość nurków ma tendencję do bycia przeważonym w czasie nurkowania. Być może bierze się to poglądu, że jak będę miał więcej balastu to na pewno dam radę się wynurzyć, a jak będzie go za mało to się nie zanurzę. Poza tym większość nurków nie wie w jaki sposób ma się właściwie wywarzyć. Gdy idziemy na nurkowanie ze zbyt duża ilością ołowiu, to jest nam ciężej uzyskać neutralną pływalność. Ponadto mamy wtedy większe opory, nasza sylwetka jest mniej opływowa, a to z kolei prowadzi do większego zużycia powietrza. Na temat poprawnego wywarzenia i uzyskania neutralnej pływalności możesz nauczyć się na kursie PADI Doskonała Pływalność Zerowa.

4. Używaj maski i fajki

Z tego co zaobserwowałem, zdecydowana większa część nurków ściąga swoją maskę wraz z chwilą dotarcia na powierzchnię. Ja osobiście ściągam maskę dopiero jak stoję stabilnie na lądzie lub na łodzi i szczerze zalecam zacząć to praktykować. Pierwszym powodem dla którego to robię jest to, że w ten sposób na pewno nie zgubię maski i fajki. Nawet jeśli miałbym maskę naciągniętą na czoło, fala może ją ściągnąć z mojej głowy. A propos fali. Jak nurkujemy na morzu i wychodzimy na łódź po nurkowaniu, to w przypadku występowania fali, maska i fajka zapewnia nam swobodne oddychanie i utrzymanie ciągłego kontaktu wzrokowego z łodzią lub załogą. W takich sytuacjach maska z fajką przydaje nam się do oczekiwania w kolejce do wyjścia na łódź jak i samego wyjścia po trapie.

Myślę, że te kila porad skutecznie przyczyni się do poprawy Waszego bezpieczeństwa w czasie nurkowania. Niby są to sprawy oczywiste, jednak bardzo często się o nich zapomina. A warto je stosować, bo życie mamy jedno...

A czy Wy, macie jakieś swoje zwyczaje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie nurkowania?

1 komentarz

  • […] lotu musimy doliczyć dwie odprawy na lotnisku i dojazd z/na lotnisko. Po drugie zmęczenie i jet lag, może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo w nurkowaniu. To co normalnie byłoby dla nas łatwe i proste, po męczącej podróży może stanowić dla nas […]

    Jet lag – podróż między strefami czasowymi - JUST DIVE,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *