logbook nurkowy

Logbook nurkowy – czy w ogóle jest nam potrzebny?

Logbook nurkowy - co to za cudo?

Logbook nurkowy to nic innego jak mała – w większości przypadków – książeczka z wydrukowanymi stronami, gdzie nurkowie wpisują wykonane przez siebie nurkowania. Często znajdziemy w nim takie informacje jak czas i miejsce nurkowania, numer kolejnego nurkowania, ilość czasu spędzonego pod wodą czy zużycie powietrza. Idąc dalej, będziemy mogli również zanotować osiągniętą głębokość, ilość balastu czy wyposażenie które zostało użyte. Nurkowie bardzo często dodają swoje uwagi i komentarze po każdym nurkowaniu. Piszą w nich co ciekawego widzieli pod wodą oraz czego doświadczyli w czasie nurkowania.

Dlaczego warto prowadzić logbook nurkowy?

Ponieważ zapisywanie nurkowań w logbooku służy między innymi do przechowywania wspomnień. Przyda nam się również do przechowywania parametrów naszych nurkowań, zapisywaniu co zrobiliśmy dobrze a co źle. Możemy również zapisać uwagi i spostrzeżenia na temat naszego sprzętu lub jego usterek, a także wszystkiego co związane jest z nurkowaniem. Można powiedzieć, że logbook to taka nasza księga, dziennik nurkowy. Pewnie sobie myślisz że nie to nie ma sensu, prawda? Otóż muszę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie i zaraz przedstawię Ci kilka dobrych powodów.

Pierwszym i najważniejszym powodem dla którego warto jest mieć ze sobą logbook nurkowy to bezpieczeństwo. W razie jakiegokolwiek wypadku lub nagłego pogorszenia Twojego stanu zdrowia, warto mieć w nim podstawowe informacje na temat chorób, zażywanych leków, alergii czy też telefonów kontaktowych do bliskich. Informacje te na pewno przydadzą się służbom ratunkowym podczas akcji. Dzięki temu będą mogli jeszcze lepiej się Tobą zająć i skupić się na udzieleniu Ci właściwej pomocy.

Może potwierdzać Twoje doświadczenie

Jeżeli nurkowanie to Twoja pasja i styl życia, a ponadto lubisz zapisywać i gromadzić swoje osiągnięcia, to jest to dobry punkt wyjściowy aby przygotować się do kolejnych kursów ze specjalizacji nurkowych. Twoje udokumentowane doświadczenie nurkowe może być przydatne w kursie nurkowania głębokiego lub przy specjalizacji wrakowej. A może myślisz o profesjonalnym członkostwie PADI i chciałbyś zrobić kurs Divemastera? Dzięki Twojemu logbookowi instruktor będzie miał nieco łatwiejsze zadanie przy weryfikacji Twoich umiejętności nurkowych.

Podróżując po świecie i odwiedzając różnorodne miejsca nurkowe, warto jest je zanotować w logbooku. Pozwoli Ci to utrzymać wspomnienia, wrócić do najciekawszych momentów nurkowania. Da Ci również gwarancje, że chwile te nigdy się nie zatracą w natłoku informacji. Bez względu na to jak dobrą masz pamięć, z czasem na pewno zapomnisz o niektórych nurkowaniach. Dzięki logbookowi masz pewność, że będziesz mógł do nich zawsze wrócić. Poza tym każda baza nurkowa posiada swoją własną, indywidualną pieczątkę, które możesz kolekcjonować. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, uwierz mi!

A co ze zużyciem powietrza? Logbook na pewno pomoże Ci określić dokładnie ile powietrza zużywasz przy konkretnych uwarunkowaniach środowiskowych. Nie od dziś wiadomo, że każdy nurek chce spędzić pod wodą tak dużo czasu jak to tylko jest możliwe. Jednak to ile czasu zostaniesz pod wodą, zależy od tego ile powietrza zużywasz. Potrzebujesz więcej powietrza niż Twoi partnerzy? Nic się nie martw. Po pierwsze skorzystaj z pomocy bardziej doświadczonych nurków, rozmawiaj z nimi i słuchaj ich rad. Przy właściwym planowaniu nurkowania na pewno będziesz mógł pozostać pod wodą dłużej wraz z resztą grupy.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

I najważniejsze na sam koniec. Systematyczne prowadzenie logbooka ułatwi Ci monitorować zużycie oraz wykonywanie prac serwisowych Twojego sprzętu. Dzięki wprowadzonym datom będziesz dokładnie wiedział kiedy przypada dzień serwisowy Twoich automatów, kiedy kończy się gwarancja na sprzęt lub kiedy ostatnio zmieniałeś baterię w swoim komputerze.

Jeżeli nie masz jeszcze swoich kartek do logbooka, to możesz je ściągnąć z naszej strony w formacie pdf. Wkładka do loogboka jest darmowa, możesz z nich korzystać do woli, pod warunkiem, że pozostaną one w niezmienionej formie 🙂 Kartki do logbooka w wersji pdf możesz zapisać na swoim komputerze klikając w ten link.

1 komentarz

  • […] oczyszczeniu. Projekt Kamieniołom to nowe miejsce na mapach Polski, czy wpisze się na stałe do nurkowych logbooków? O tym przekonamy się za jakiś […]

    Projekt Kamieniołom. Nowe miejsce nurkowe (powstaje) w Przewornie pod Wrocławiem. - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *