Dlaczego maska nurkowa paruje

Dlaczego maska nurkowa paruje

Dlaczego maska nurkowa paruje?

Każdy nurek chyba zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma nic bardziej denerwującego i irytującego podczas nurkowania od zaparowanej maski.  Wyobraź sobie, że szykujesz się do nurkowania, jest piękny słoneczny dzień, myślisz sobie: to będzie idealny dzień na zrobienie kilku nurków. Do czasu gdy założysz maskę na twarz, a ona cała zaparuje. W kilka chwil po zanurzeniu, zaczynasz dostrzegać jak wszystko zaczyna się chować za cienką warstwą mgły. Zaczynasz skupiać się na tym, aby co chwilę przeczyścić swoją maskę. To może popsuć całe nurkowanie i wyprowadzić z równowagi nie jednego nurka. Pewnie zastanawiasz się, co możesz zrobić aby temu zapobiec? Jeśli tak do dobrze trafiłeś, bo mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak skutecznie uporać się z parującą maską.

Aby maska nurkowa zaparowała, musi zostać spełnionych kilka warunków, a dzieje się tak dlatego że:

 • powietrze we wnętrzu maski posiada dużą wilgotność,
 • szkło maski jest bardzo rozgrzane i następuje jego gwałtowne schłodzenie
 • do wnętrza maski dostają się malutkie kropelki wody
 • wewnętrzna powierzchnia maski jest zabrudzona lub zatłuszczona

Najogólniej można powiedzieć, że aby maska nie parowała nam podczas nurkowania to musimy o nią dbać oraz czyścić po każdym nurkowaniu. Ma to na celu pozbycie się wszystkich zabrudzeń z wewnętrznej powierzchni szyby maski takich jak piasek, tłuszcz, pot, ślina. Ponadto po każdym umyciu maski powinna ona samoistnie wyschnąć, najlepiej w przewiewnym miejscu, bez narażania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Ponieważ promieniowanie UV które znajduje się w promieniach słonecznych może spowodować, że sylikonowa guma stwardnieje, zżółknie i straci swoje właściwości. Ponadto jeśli schowamy mokrą maskę do pudełka, to może się pojawić nieprzyjemny zapach w postaci stęchlizny, który niestety jest trudny do usunięcia.

Magiczna ślina

Użyj własnej śliny i napluj do maski!

Kolejnym dobrym sposobem na zapobieganie parowaniu maski jest… naplucie do niej. A fuuu… napluć do maski? Tak, dokładnie! Jeżeli naplujesz do swojej maski i palcem rozprowadzisz ślinę po całej powierzchni szybki, to zapobiegnie to jej parowaniu. Gdy już rozsmarujesz ślinę po szybce maski, po prostu ją przepłucz w wodzie i gotowe!

Preparat Anti-fog

Można również użyć specjalnych płynów typu anti – fog i zaaplikować je na szybkę bezpośrednio przed nurkowaniem. Bez problemu są one do nabycia pod postacią żelu w każdym centrum nurkowym. Koszt takiego preparatu to około15 – 20 złotych ale naprawdę jest on baaaardzo wydajny.

A co z nową maską?

Gdy kupujemy nową maskę to warto jest ją porządnie umyć pod gorącą/ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub pasty do zębów. Wybierając pastę do zębów należy zwrócić uwagę aby nie zawierała w swoim składzie mikro granulek, które mogłyby porysować naszą maskę. Wiele masek na etapie produkcji jest zabezpieczanych cienką warstwą wosku, który ma je uchronić przed uszkodzeniami szybki podczas produkcji.

Użyjmy nieco ognia

Dla bardziej odważnych – od razu mówię, że sam nigdy tej metody nie stosowałem i nie wiem czy działa – jest użycie płomienia z zapalniczki lub świeczki aby wypalić zabezpieczający filtr znajdujący się na szybie maski. W tym przypadku musisz utrzymywać płomień od maski w takiej odległości aby nie uszkodzić sylikonu oraz samej szyby maski. Teoretycznie powinno to zapobiec dalszemu parowaniu maski. Legenda nurkowa powiada, że sposób ten działa. Jeżeli postanowisz spróbować tej metody, to pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Na koniec dodam od siebie jeszcze jedną uwagę. Jeżeli nasza maska przebywała długo w niskiej temperaturze, a my szykujemy się na nurkowanie w wodzie ciepłej np. na basenie to warto wcześniej, na kilkanaście minut włożyć maskę do wody, tak aby nabrała ona temperatury otoczenia. To też pomoże w tym, aby nasza maska aż tak często nie parowała. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że wszystkie te metody działają przez jakiś i rzadko kiedy zdarza się aby w czasie nurkowania maska nam w ogóle nie zaparowała. A nurkując na basenie, maska paruje praktycznie non stop – aż w pewnym momencie staje się to kompletnie obojętne 😉 O tym, w jaki sposób łatwo i szybko oczyścić zaparowaną maskę dowiesz się na kursie nurkowania Open Water Diver np. w Krakowie.

Mam nadzieję, że teraz bardziej zrozumiałe jest dla Ciebie dlaczego maska nurkowa paruje, a przede wszystkim w jaki skuteczny sposób zapobiegać temu zjawisku.

2 komentarze/y

 • […] Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak wybrać maskę do nurkowania, abyś podczas nurkowania mógł cieszyć się pięknem podwodnego świata. A jeśli chciałbyś wiedzieć jak sobie radzić z parująca maską do nurkowania, to wystarczy że klikniesz ten link i przeczyta… […]

  Jak wybrać maskę do nurkowania - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • […] Proste, prawda? Pamiętaj o tym, żeby nowo zakupioną maskę dobrze przygotować do nurkowania. W przeciwnym razie … […]

  Własny zestaw ABC do nurkowania? Nie ma nawet nad czym się zastanawiać! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
 • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *