TOP 6 akcesoria nurkowe 1szkoła nurkowania kraków

TOP 6 akcesoria nurkowe

Przydatne akcesoria nurkowe

Podobno mężczyźni to duże dzieci które zabawki lubią gadżety. Nie inaczej jest w nurkowaniu. Akcesoria nurkowe, są częstym dodatkiem kolorystycznym do życia nurkowej społeczności. Oczywiście jak to zwykle bywa, gadżety możemy podzielić na te, które używamy często i są przydatne oraz na takie, które są całkowicie bezużyteczne.

Jak się domyślacie w nurkowaniu również znajdziemy takie akcesoria nurkowe, które pięknie wyglądają tylko na półce albo na zdjęciach w katalogach. Dzisiaj przedstawimy sobie kilka gadżetów, akcesoriów nurkowych, które powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego nurka. No to zaczynamy!

1. Czapka do nurkowania

Osobiście nie wyobrażam sobie wypadu na nurkowanie bez cienkiej czapki lub bandy na głowę. Nawet jeśli miałby to być wypad w tropiki. Pamiętaj, że w czasie nurkowanie człowiek się wychładza, dlatego też warto zadbać o głowę, uszy i zatoki pomiędzy nurkowaniami. Jeśli zadbasz o swoje zdrowie zakładając choćby na chwilę czapkę po nurkowaniu na głowę, gwarantuję Ci, że nie będziesz mieć problemów z zatokami na kolejnych nurkowaniach. Być może jestem przewrażliwiony z uwagi na swoją pracę jaką wykonuję, jednak często podróżując na różne nurkowe spoty, niemalże zawsze można spotkać nurków w czapkach na głowach. Swego czasu krążył nawet taki żart – dziś może zostać delikatnie mówiąc sucharem: Po czym poznać nurka? Bo nosi czapkę w środku lata. 😉

zdjęcie z safari BDE w czapkach

TOP 6 akcesoria nurkowe 2szkoła nurkowania kraków

2. Sucha torba

Sucha torba lub suchy worek to świetne akcesoria nurkowe dzięki którym zabezpieczysz swoje drobne przedmioty przed wodą. Sucha torba doskonale sprawdza się łodziach typu zodiac lub speedboat. Możemy do niej wrzucić telefon, klucze, zapasową baterię do aparatu lub kamery, a nawet portfel. Sucha torba wykonana jest z materiałów wodoodpornych, a swoim charakterystycznym sposobem zamykania, uniemożliwia dostanie się wody do środka. A wiesz jaki jest dodatkowy atut suchej torby? Że doskonale pełni swoje funkcje jako mokra torba. Ale że co? Po nurkowaniu możesz do niej wrzucić wszystkie mokre rzeczy, zamknąć worek i mieć pewność, że nic nie będzie kapać lub wylewać się na zewnątrz. Jest to idealne rozwiązanie do transportu mokrych rzeczy po nurkowaniu.

sucha torba akcesoria nurkowe

3. Zapasowa maska

Jest to taki element sprzętu do nurkowania, że nawet trudno zakwalifikować go jako akcesoria nurkowe. To jest po prostu MUST HAVE każdego wyjazdu! Tak na prawdę, kompletując swój sprzęt do nurkowania, powinniśmy od razu zaopatrzyć się w drugą, zapasową maskę. Maska to taki element, który lubi zostać zgubiony przez niedoświadczonych nurków lub przypadkiem uszkodzony przez nurków bardziej zaawansowanych. Sam osobiście, podczas safari nurkowego w Egipcie załatwiłem w ciągu tygodnia dwie maski! Jeżeli możesz zabrać na nurkowanie, pod wodę zapasową maskę to super. Jeśli nie masz gdzie jej schować to proponuję kupić sobie suchą torbę – tak, tą z punktu nr 2 – i wrzucić do niej zapasową maskę, bo brak maski na nurkowaniu, może skutecznie popsuć nurkowanie 😉

akcesoria nurkowe

4. Zestaw ratujący nurkowanie

Zestaw ratujący nurkowanie to nic innego jak małe pudełeczko z zapasowymi rzeczami. Co się znajduje w takim zestawie? Oringi do automatów, ustnik do automatu, opaski zaciskowe tzw. trytytki, aluminiowa taśma klejąca, pasek do płetwy, pasek do maski. No chyba że masz zapasową maskę, to już nie musisz brać dodatkowego paska do maski. Sam widzisz, że są to akcesoria nurkowe, które ciężko jest zastąpić czymkolwiek innym, zwłaszcza jak jesteś na środku morza. Oczywiście obsługa łodzi zawsze ma coś w zanadrzu i chętnie Cię poratuje, jednak pamiętaj, że nie będą oni mieli wszystkiego i dla wszystkich.

TOP 6 akcesoria nurkowe 3szkoła nurkowania kraków

5. Poncho

Poncho jest ciekawym wynalazkiem, które sprawdza się na nurkowaniach zarówno w ciepłym, jak i nieco chłodniejszym klimacie. Poncho jest przedłużoną kurtką, płaszczem, który często występuje bez rękawów. Jest on dosyć luźny i doskonale pełni funkcję ochrony przed wiatrem oraz prywatnej przebieralni.

TOP 6 akcesoria nurkowe 4szkoła nurkowania kraków

6. Lusterko 360

Lusterko sferyczne 360 stopni, doskonale przydaje się jeśli jesteś przewodnikiem i chcesz sprawdzić bez odwracania się za siebie, czy grupa nadal za Tobą podąża. Jest ono tym bardziej wygodne jeśli nurkujemy w suchym skafandrze. Ten kto miał możliwość uczestniczyć w kursie nurkowania w suchym skafandrze, doskonale wie, jak kłopotliwe potrafi być manewrowanie i obracanie się w suchym skafandrze. Jednak dobry przewodnik nie patrzy na swoją grupę patrząc tylko przez lusterko. Dobry przewodnik zawsze wie, co dzieje się z jego grupą.

TOP 6 akcesoria nurkowe 5szkoła nurkowania kraków

A jakie są Twoje ulubione, przydatne akcesoria nurkowe? Co byś dołożył do tej listy, a co kompletnie usunął? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveCentrumNurkowe
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *