Jak wybrać maskę do nurkowania 1szkoła nurkowania kraków

Jak wybrać maskę do nurkowania

Praktycznie każdy, a zwłaszcza ten kto jest dopiero na początku swojej przygody z nurkowaniem będzie musiał wybrać odpowiednią dla siebie maskę do nurkowania. Ale jak wybrać maskę do nurkowania, aby była możliwie jak najbardziej komfortowa i odpowiednia dla nas samych? Żeby nie przeciekała podczas eksploracji podwodnego świata, a jak przy okazji nie będzie parować to już będzie naprawdę super. Dobrze dopasowana maska do nurkowania, zarówno ta główna jak i zapasowa to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku nurka.

Jak wybrać maskę do nurkowania w prawidłowy sposób?

Nasza twarz rzadko kiedy bywa symetryczna, co dodatkowo utrudnia wybranie odpowiedniej maski. Sposób na znalezienie tej jedynej, z którą będziemy przemierzać bezkres mórz i oceanów jest w gruncie rzeczy bardzo prosty. Jak wybrać maskę do nurkowania? Zaczynamy od tego, że pasek maski wywijamy na zewnątrz, w taki sposób abyśmy mogli swobodnie przyłożyć maskę do twarzy. Następnie delikatnie dociskamy ją do twarzy. Powinniśmy wtedy poczuć jak nadmiar powietrza za maski wydostaje się na zewnątrz. W tym samym czasie delikatnie wciągamy powietrze nosem i na chwilę wstrzymujemy oddech. Teraz patrzymy na to, co będzie się działo dalej z naszą maską.

Jeżeli maska do nurkowania zaczyna odpadać od naszej twarzy lub w ogóle nie jest w stanie się na niej utrzymać, to niestety musimy szukać innego modelu. To samo dotyczy sytuacji, w której poczujemy lub usłyszymy, jak do wnętrza maski powoli zasysane jest powietrze.

Dobrze dopasowana maska, to taka, którą po wykonaniu wspomnianych wyżej czynności musimy dosyć stanowczo oderwać od twarzy. Maska nurkowa powinna jak najbardziej przylegać do twarzy nurka. Należy jednak pamiętać, aby zbytnio nie dociągać paska maski, ponieważ nie wpływa on bezpośrednio na szczelność połączenia maska-twarz. Pasek od maski tylko ją przytrzymuje na głowie, a nie uszczelnia.

Dobrze jest przymierzyć sobie możliwie jak najwięcej masek do nurkowania. Dzięki temu nie tylko sprawdzimy która w jaki sposób leży na naszej twarzy ale też będziemy mogli przekonać się jakie ma pole widzenia. Maska masce nie jest równa. W jednej masce będziemy widzieć nieco szerzej, a w innej węziej. I tutaj będziemy musieli zdecydować już sami, co nam bardziej odpowiada.

jak wybrać maskę do nurkowania

Czy warto mieć zapasową maskę do nurkowania?

Bez chwili zawahania odpowiadam, że tak, warto! I to bardzo! Idealnie by było, gdybyśmy mieli ze sobą zapasową maskę podczas każdego nurkowania. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe, a czasem wręcz niewygodne aby zabierać pod wodę drugą maskę. Osoby, które nurkują w suchym skafandrze, tak jak ja – lucky me 😉 – bardzo często mają dodatkowe kieszenie na nogawkach. Ogólna zasada jest taka, aby maska zapasowa (i tylko maska) była schowana zawsze to prawej kieszeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyciągnąć ją z kieszeni bez zbędnego tracenia czasu podczas sytuacji, jakby nie było awaryjnej.

Sprawa nieco się komplikuje, jeśli nurkujemy w neoprenowej piance albo nie mamy gdzie schować zapasowej maski na czas trwania nurkowania. Możemy wtedy kombinować próbować przypiąć ją karabinkiem do jacketu, jednak należy to robić z głową zwracając uwagę na to, aby nie przeszkadzała nam podczas nurkowania. Pamiętajmy, bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. A jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, to tym bardziej powinniśmy posiadać zapasową maskę do nurkowania.

A po co nam w ogóle zapasowa maska do nurkowania ? A no po to, aby uratować nam nurkowanie! Raz na jakiś czas pęka pasek od maski, rozerwie się jej fartuch lub po prostu maska nam spadnie na ziemię i się potłucze. Uwierz mi, doświadczyłem już wielu awarii masek zarówno pod wodą jaki na jej powierzchni. Na szczęście zawsze miałem i zresztą mam do tej pory ze sobą maskę zapasową. I szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie żebym mógł jej nie zabrać ze sobą na którykolwiek wyjazd.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak wybrać maskę do nurkowania, abyś podczas nurkowania mógł cieszyć się pięknem podwodnego świata. A jeśli chciałbyś wiedzieć jak sobie radzić z parująca maską do nurkowania, to wystarczy że klikniesz ten link i przeczytasz nasz artykuł dlaczego maska nurkowa paruje.

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/NurkowacKazdyMoze
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *