nauka nurkowania pierwsze kroki

Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje!

Jeżeli jesteś w tym miejscu to znaczy, że albo chodzi Ci po głowie myśl o zapisaniu się na kurs nurkowania na przykład w Krakowie lub w Jaworznie albo właśnie odebrałeś swoje materiały szkoleniowe i zastanawiasz się czy na pewno dasz sobie radę.

Pierwsze myśli, które chodziły Ci po głowie, to pewnie takie jak wygląda nauka nurkowania, podczas trwania podstawowego kursu nurkowania Open Water Diver. Początkowy kurs nurkowania przeważnie składa się z trzech modułów: teoria, zajęcia basenowe oraz nurkowania na wodach otwartych. O tym jak dokładnie wygląda kurs nurkowania, możesz przeczytać w osobnym wpisie.

Czy nauka nurkowania jest trudna?

Nauka nurkowania, jak nauka każdej nowej umiejętności wymaga czasu, determinacji oraz naszego zaangażowania. Bez tego ciężko będzie nauczyć się nowych umiejętności oraz nawyków. Moim zdaniem najważniejsze jest to aby podejść do nauki nurkowania na luzie, bez zbędnego stresu. Jeśli przyjedziesz na zajęcia uśmiechnięty i zrelaksowany, to gwarantuję Ci, że nauka nurkowania będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.

Wbrew pozorom nauka nurkowania nie jest aż tak straszna, jakby to mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Niewątpliwie pierwszy kontakt z całym nurkowym graciarstwem – czyli sprzętem do nurkowania – może wprowadzać w zakłopotanie. Wszak są to nowe rzeczy, z którymi nie mamy na co dzień do czynienia. Aby troszkę Ci ułatwić wejście do nurkowego świata, polecam Ci zaopatrzyć się we własny sprzęt ABC i udać się z nim na basen. Czy warto mieć swój własny zestaw ABC, czyli maskę, fajkę i płetwy? Oczywiście! Nawet się nie zastanawiaj nad jego zakupem. Więcej o korzyściach posiadania własnego zestawu ABC możesz przeczytać tutaj.

Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje! 1szkoła nurkowania kraków
Nauka nurkowania na basenie.

Zaufaj mi. Jeżeli już masz swój zestaw ABC to idź z nim na basen, popływaj trochę w płetwach i przekonaj się ilu mięśni nóg na co dzień nie używasz 😉 Pierwsze pociągnięcia płetw pewnie będą nieco koślawe, ale pamiętaj, że trening czyni mistrza. Gdy założysz jacket, butlę i balast Twój opór pod wodą będzie nieco większy, dlatego tym bardziej warto poćwiczyć wcześniej.

Ile trwa nauka nurkowania?

W swojej karierze często spotykam się z pytaniem ile trwa nauka nurkowania. Jest to pytanie o tyle trudne, że każdy z potrzebuje innego czasu na przyswojenie nowych umiejętności. Zwłaszcza jeśli musimy ich nabywać w nowym środowisku, do którego nie jesteśmy ani przyzwyczajeni, ani tym bardziej dostosowani do przebywania w nim. Są osoby które przez zajęcia basenowe przechodzą jak przysłowiowa burza, a są też i takie które potrzebują na przyswojenie umiejętności nurkowych kilku dni ćwiczeń. Żeby jeszcze bardziej podnieść komfort zajęć i mieć możliwość większej koncentracji bezpośrednio na kursantach, zredukowaliśmy grupy podczas zajęć do maksymalnie dwóch osób. I to okazało się strzałem w dziesiątkę! Szybsza i efektywniejsza nauka doskonale uzupełnia się z komfortem prowadzenia i uczestnictwa w zajęciach.

Frajda przede wszystkim

Moim zdaniem nauka nurkowania ma być przede wszystkim przyjemna i prowadzona w przyjemnej atmosferze. Bez względu na to czy prowadzimy zajęcia na basenie czy wodach otwartych, zawsze staramy się wprowadzić luz oraz dobry humor. Bez tego nauka nurkowania przypomniałaby bardziej lekcję fizyki w szkole. Jeśli nie jesteś fizykiem to na pewno kojarzysz te nudne do entej potęgi zajęcia z nauczycielem który nie potrafi zrozumieć, jak można nie lubić fizyki. Sam przyznasz że zajęcia w takiej tonacji były by okropnie nudne, prawda? Dlatego też, oprócz ogromnej ilości sprzętu do nurkowania, na wyjazdy i szkolenia zabieramy również ze sobą dobry humor, pogodę ducha oraz legendarny barek kawowo-herbaciany. Kto był z nami na nurkowaniach ,ten wie o czym mowa 😉

Dla mnie nurkowanie to sposób życia, traktuję to niczym medytację, która daje mi siłę do działania. Oprócz tego jest doskonałą odskocznią od codziennego świata i otaczających problemów. Pod wodą jest cisza i spokój, którego tak bardzo nam brakuje w dzisiejszym szybkim świecie. Cieszę się z każdego wyjazdu na nurkowanie i z każdego nurkowania. Gdy jestem na miejscu nurkowym zdecydowanie włączam tryb SLOW LIFE i delektuję się chwilą. To samo staram się przekazać wszystkim osobom czy kursantom z którymi nurkuję.

nauka nurkowania
Nauka nurkowania połączona z nurkowaniem rekreacyjnym.

To naprawdę nic trudnego

Jeżeli tylko panicznie nie boisz się wody i potrafisz przepłynąć z punktu A do punktu B bez większych trudności, to moim zdaniem nawet nie masz się czym stresować. Podejdź do tematu na spokojnie, nie nakręcaj się niepotrzebnie bo to nie ma sensu. Po prostu przeczytaj materiały szkoleniowe które dostałeś do kursu. Dokładnie przerób materiał, prześpij się z tym i zobaczysz, że w czasie zajęć na basenie wszystko zacznie ładnie układać się w zgrabną całość.

Pewnie zastawiasz się też czy to wszystko jest aby na pewno bezpieczne. Tak, jest bezpieczne. Zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa, można przyjąć że nurkowanie jest bezpiecznym sportem. Więcej na temat bezpieczeństwa w czasie nurkowania możesz przeczytać w naszych innych wpisach:

Czy nurkowanie jest bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości!
Jak zadbać o bezpieczeństwo w nurkowaniu
Jak wygląda kurs nurkowania OWD (Open Water Diver)?
7 powodów dla których bycie nurkiem jest super
Nurkowanie a COVID-19 – ważna informacja dla klientów

Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje! 2szkoła nurkowania kraków

Znajdziesz nas również w serwisach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/JustDiveSzkolaNurkowania
Instagram: www.instagram.com/just_dive
LinkedIn: www.linkedin.com/company/just-dive/

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *