Miejsca w których chciałbym zanurkować 1szkoła nurkowania kraków

Miejsca w których chciałbym zanurkować

Nastała jesień, a zima jest co raz bliżej. Sezon nurkowy w Polsce dla większości jest już definitywnie zakończony. Pewnie jest jeszcze kilka osób, które nie będą widziały problemu z wejściem pod wodę w piance ale powiedzmy to sobie szczerze: trzeba być twardym żeby to zrobić! Ci, którzy nurkują w suchych skafandrach (tak jak ja) powiedzą zapewne, że teraz dopiero mogą w pełni czerpać radość z nurkowania w Polsce. Pod wodą panuje zdecydowanie większy spokój, a przejrzystość wody z każdym dniem staje się co raz lepsza. I w tym miejscu pragnę podkreślić, że nawet jeśli nurkujemy w suchym skafandrze to i tak odczuwamy chłód zimnej wody. To nie jest tak, jak wiele osób myśli : "A bo Ty masz suchy skafander to Tobie jest ciepło". Nie zawsze jest mi ciepło, czasem jest mi też zimno ale zawsze jest mi sucho ;). I to jest to zasadnicza różnica, która wpływa na poczucie komfortu.

Dzisiaj, przy okazji jesiennej aury, chciałbym Was zabrać w podróż. Będzie to podróż dosyć nietypowa, ponieważ będzie ona w sferze moich nurkowych marzeń. Przedstawię Wam krótką (jak na razie) listę miejsc, w których chciałbym zanurkować. Myślę, że każdy nurek posiada w swojej głowie scuba diving bucket list i nieustannie kombinuje w jaki sposób ją zrealizować. Osobiście uważam, że błękit wciąga. Najbardziej doświadczyłem tego uczucia nurkując w Dahab w Egipcie na słynnej Blue Hole. Jest coś takiego w tym miejscu, że chcesz zobaczyć jeszcze więcej, zejść jeszcze głębiej. Urok miejsca, magia ogromnego, wszechobecnego błękitu sprawia, że czujemy się otumanieni niczym legendarni marynarze słuchający śpiewu morskich syren...Zrobiło się troszkę nostalgicznie ale to może przez tą jesienną aurę... to co, gotowi? Zaczynamy?

RPA, marsz sardynek

Marsz sardynek to coroczna migracja setek tysięcy, milionów sardynek u wybrzeży Republiki Południowej Afryki. Podejrzewam, że jest to miejsce, które chciałby odwiedzić każdy jeden nurek. Ogromne ławice ryb, delfiny, rekiny, wieloryby, nurkujące z powietrza ptaki - to wszystko i jeszcze więcej zwierząt bierze w cudownym przedstawieniu wyreżyserowanym przez Matkę Naturę. Od maja do czerwca sardynki z gatunku sardinops sagax składają ikrę w chłodnych wodach u wybrzeży Przylądka Igielnego, by następnie udać się na północ, wzdłuż wschodniego wybrzeża Południowej Afryki. Morze wówczas jest zimne i dosyć mocno zburzone, a sama droga na marsz sardynek jest długa i mocno pofalowana. Jeśli jednak nurkowanie jest Twoją pasją, to na pewno będziesz zadowolony z wzięcia udziału w tym niesamowitym przedstawieniu.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 2szkoła nurkowania kraków

Galapagos

Wysypy Galapagos, leżące na Oceanie Spokojnym na zachód od Ekwadoru, to miejsce gdzie spotkać można wiele gatunków zwierząt. Nurkowanie na Wyspach Galapagos to chyba jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć, jakie jesteśmy w stanie sobie zagwarantować. Wyspy te, są bardzo często punktem odpoczynku wielu wielkich zwierząt morskich. Nurkując tutaj bez trudu spotkamy niezliczone ilości mant, rekinów młotów, ogromnych ławic ryb, a także morskich iguanów. I to dlatego Wyspy Galapagos od lat zajmują pierwsze miejsce w sondażach o najciekawszych miejscach do nurkowania na świecie.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 3szkoła nurkowania kraków

Bahamy, nurkowanie z rekinami

Karmienie rekinów. Brzmi abstrakcyjnie! Jak można karmić rekiny? Przecież one... no właśnie, nie są takie straszne jak są przedstawiane. Nie każdy rekin to tzw. ludojad. Jeżeli marzycie o tym aby zanurkować z rekinami i móc je nakarmić - tak jak ja - to koniecznie musimy odwiedzić Nassau na Bahamach. W Nassau mamy dwa rodzaje nurkowania z rekinami. Pierwsze tzw. karmienie rekinów to nic innego jak nurkowanie na piaszczystej polanie, na której nurkowie tworzą okrą, a w jego wnętrzu jest tzw. shark feeder. Rekiny pojawiają się z każdej strony, są ich dziesiątki i można powiedzieć, że są na wyciągnięcie ręki. Drugi typ nurkowania to nurkowanie wzdłuż rafy, i obcowanie z rekinami, które są jej stałymi bywalcami.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 4szkoła nurkowania kraków

Meksyk, Cenoty

Cenoty, to naturalne baseny, sieć zalanych jaskiń i korytarzy, które odegrały bardzo ważną rolę w życiu Majów. Na Półwyspie Jukatan jest ich około 1650 - część schowana głęboko w dżungli, a inne dostępne dla ludzi niemalże prosto z drogi. Nurkowaniom w Cenotach towarzyszy ogromna ilość stalaktytów i stalagmitów. Ponadto spotkamy tutaj ogromne skalne komory, krystalicznie czystą wodę. To wszystko w połączeniu z przedzierającym się przez otwory w skałach słońcem potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń. Według starożytnych Majów, Cenoty były czymś niezdobytym i tajemniczym, dlatego też  wierzono, iż stanowią wejście do innego świata - Xibala. I chyba tak jest do dnia dzisiejszego. Nie bez kozery Cenoty uplasowały się w czołówce najlepszych miejsc nurkowych na świecie.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 5szkoła nurkowania kraków

Malediwy, Manta Ray Point

Manty niewątpliwie są jednymi z najbardziej majestatycznych morskich stworzeń jakie znam. Dla każdego kto zobaczy je po raz pierwszy, jest to niesamowite uczucie i doświadczenie. Spokojne, wyrafinowane i delikatne ruchy skrzydeł przesuwają manty delikatnie w wielkim błękicie. Co ciekawe, manty mogą osiągać rozpiętość swoich skrzydeł aż do 7 metrów i ważyć do 1400 kg! Manty poruszają się bezszelestnie, tak jak szybowce na błękitnym niebie. Manta Point, a właściwie  to Lankanfinolhu, to  miejsce gdzie często występują duże fale. Jednakże, ci którzy zdecydują się na nurkowanie w tym miejscu czeka nie lada niespodzianka. Na głębokości 12 metrów przywita Was ogromna ilość mant bawiących się w morskich prądach. Niekiedy spotyka się tutaj aż 50 mant podczas jednego nurkowania! Z pewnością to musi być widok zapierający dech w piersiach.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 6szkoła nurkowania kraków

Islandia, Silfra

Nurkowanie w szczelinie Silfra na Islandii daje niepowtarzalną możliwość nurkowania pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi naszego globu. W kilku miejscach, płyty są tak blisko siebie, że można jedną ręką dotknąć płyty Amerykańskiej, a drugą płyty Euroazjatyckiej. Woda w tym miejscu jest krystalicznie czysta, a widoczność potrafi osiągać nawet 100 metrów. Niestety, coś kosztem czegoś. Piękną widoczność musimy przypłacić nurkowaniem w bardzo zimnej wodzie, której temperatura oscyluje między 2 a 4 stopnie przez cały rok. Nurkowanie w szczelinie Silfra w Parku Narodowym Þingvellir to z pewnością nurkowanie w jednej z najczystszej wodzie na całym świecie.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 7szkoła nurkowania kraków

Rosja, Jaskinia Orda

Jaskinia Orda to gipsowa ogormna jaskinia odkryta w zachodniej części gór Ural. System jaskiń rozciąga się niemal na 5,1 km, z czego zdecydowana większość znajduje się pod wodą. Jak podają różne źródła, zalane jest prawie 4,8 km podziemnych korytarzy i komór. Dzięki temu, jaskinia Orda jest największym zalanym gipsowym systemem podziemnych jaskiń. Dzięki gipsowym skałom, woda w jaskiniach jest niemalże krystaliczna, co przy świetle latarek oraz gipsowych ścianach, dosłownie przenosi nas w inny wymiar.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 8szkoła nurkowania kraków

Węgry, Budapeszt – Kopalnia Kobanya

Kopalnia Kobanya to kopalnia, która zlokalizowana jest w samym centrum (!) Budapesztu. Działała ona w XVIII wieku, a wapień z niej wydobywany posłużył do zbudowania Budapesztu i okolicznych miast. Z kopalni, po zakończeniu wydobycia z niej kruszywa, kopalnia została połączona z trzema mniejszymi, w jeden wielki browar. Dostęp do studni głębinowych oraz dobrej jakości wody, przysłużył się do produkcji bardzo dobrego piwa. Sama kopalnia znajduje się w 10 dzielnicy, na lewym brzegu rzeki Dunaj.  Zalana kopalnia jest własnością prywatną, do której przyjeżdżają nurkowie z całej Europy, aby zanurkować w postindustrialnych miejscach.

Miejsca w których chciałbym zanurkować 9szkoła nurkowania kraków

Australia, Wielka Rafa Koralowa

Chyba każdemu marzy się zobaczenie Wielkiej Rafy Koralowej oraz zapoznanie się z tysiącami żyjących w jej obrębie gatunków fauny i flory. Poza tym, skoro uważana jest jako cud natury, widoczna jest z przestrzeni kosmicznej, to dlaczego by nie zobaczyć jej z bliska?

Miejsca w których chciałbym zanurkować 10szkoła nurkowania kraków

1 komentarz

  • […] a także Bahamach. W jednym z wpisów zrobiłem listę miejsc, w których chciałbym zanurkować. Dla tych którzy do niej jeszcze nie dotarli, zachęcam do kliknięcia w ten link. Dlaczego zrobiłem tą listę? Bo łatwiej jest realizować swoje cele, marzenia, pragnienia jak je […]

    Podsumowanie roku - JUST DIVE,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *