Neutralna pływalność zerowa w nurkowaniu 1szkoła nurkowania kraków

Neutralna pływalność zerowa w nurkowaniu

Z podstawowego kursu nurkowania jakim jest np. Open Water Diver PADI, który przeprowadzany jest w Krakowie wiemy, że przedmiot zanurzony w wodzie ma neutralna pływalność jeżeli się nie zanurza ani nie wynurza. Innymi słowy utrzymuje się stale na jednej głębokości. W jaki sposób jest to związane z naszym nurkowaniem? Otóż utrzymywanie neutralnej pływalności daje nam możliwość chwilowego zatrzymania się w miejscu, zawiśnięcia w toni, prawie jak w stanie nieważkości.

Z utrzymaniem neutralnej pływalności mają problem zwłaszcza te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem. Wiąże się to ze zbyt małą ilością czasu spędzonego pod wodą, a często również dochodzą różne konfiguracje sprzętu.  W czasie kursu podstawowego PADI Open Water Diver uczymy się panować nad naszą pływalnością. Wykonujemy różne ćwiczenia takie jak hoover (zawiśnięcie w toni) lub pivot (balansowanie na czubkach płetw). Niestety, bardzo często jest tak, że kursanci nie do końca potrafią zrozumieć mechanizm kontrolowania swojej pływalności. Dużym problemem jest również dodawania bądź odejmowania właściwej  ilości powietrza z jacketu.

Po kilkunastu, kilkudziesięciu nurkowaniach, znaczna część nurków bez problemu potrafi sobie poradzić z uzyskaniem neutralnej pływalności. Jednakże, są też takie osoby, które potrzebują na to więcej czasu lub kursu ze specjalizacji doskonałej pływalności zerowej. W czasie kursu ze specjalizacji skupiamy się na kontentych ćwiczeniach. Mają one na celu zobrazować jak zmienia się nasza pływalność i pozycja pod wodą w zależności od rozmieszczenia balastu. Wielokrotnie uzyskujemy neutralną pływalność z wykorzystaniem różnych punktów odniesienia jak i z całkowitym ich pominięciem.

Przejmij kontrolę, poczuj się jak astronauta!

Astronautów i nurków łączy wspólny mianownik – zerowa grawitacja. Jeżeli chcesz poczuć się jak astronauta w czasie nurkowania, powinieneś mieć tak ustawioną pływalność abyś się nie zanurzał i nie wynurzał. Wówczas można powiedzieć, że zawisnąłeś w toni. Stan ten jest bardzo zbliżony do stanu nieważkości, w którym nie obowiązuje ziemskie ciążenie. Wówczas możesz poczuć, że Twój sprzęt nurkowy nic nie waży, a Ty możesz pozostać nieruchomo przy pięknej rafie i obserwować tętniące na niej życie. Neutralna pływalność to również Twoje bezpieczeństwo. Dzięki niej jest w stanie zapobiegać niekontrolowanym wynurzeniom, czy nagłym wzrostom głębokości. Poza tym, chronisz nie tylko swój sprzęt przed potencjalnymi uszkodzeniami ale również delikatny wodny ekosystem. Neutralna pływalność i właściwe jej uzyskanie wpłynie również na odczuwaną przez Ciebie radość płynącą z nurkowania.

Neutralna pływalność to podstawa

Neutralna pływalność idzie w parze z poprawnym wyważeniem. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych wpisów na blogu dotyczącym tego, w jaki sposób wyważenie wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie nurkowania – możecie o tym przeczytać w tym miejscu.

W chwili gdy nurek jest niewłaściwie wyważony, ma zbyt dużą ilość balastu, to jest zmuszony dodawać większe ilości powietrza do jacketu, aby utrzymać neutralną pływalność. Z kolei jeśli ma go zbyt mało, wówczas podczas przystanku bezpieczeństwa może niekontrolowanie się wynurzać ku powierzchni. Nurek który jest właściwie wyważony, posiada neutralna pływalność zużywa mniej powietrza w czasie nurkowania ponieważ nie spotykają go problemy związane z niekontrolowanym zanurzeniem lub wynurzeniem. Jeśli dojedziemy do momentu, w którym jesteśmy w stanie kontrolować swoją pływalność i bez problemu zawisnąć w toni, to możemy popracować nad naszym trymem, czyli pozycją w jakiej płyniemy. Jednak na to poświęcimy sobie osobny wpis.

W jaki sposób mam się właściwie wyważyć?

Jeżeli chcemy poprawnie się wyważyć, to powinniśmy zrobić jedno proste ćwiczenie. Przy „pustej„ butli, a dokładnie z ilością około 30 – 50 barów i z pustym jacketem, na wstrzymanym oddechu robimy tzw. krokodylka. Oznacza to tyle, że powinniśmy się utrzymywać na powierzchni wody, tak aby lustro wody znajdowało się na poziomie naszych oczu. Następnie możemy zrobić głęboki wydech, po którym to powinniśmy powoli zacząć zanurzać się pod wodę. Jeżeli pomimo wypuszczonego powietrza z jacketu nie możesz mieć wody na poziomie oczu, to znaczy że potrzebujesz jeszcze trochę balastu. z drugiej storny, jeśli toniesz jak kamień zaraz po wypuszczeniu powietrza z jacketu to znaczy tylko tyle, że wciąż masz zbyt dużo balastu.

No dobrze, a dlaczego mam się wywarzać z pustą butlą? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – powietrze, które zabieramy ze sobą na nurkowanie również ma swoją wagę. Można przyjąć, że 1000 litrów powietrza lub 1m3 waży 1,4 kg. W praktyce oznacza to, że nurkując z butlą 12 litrową, nabitą na 200 barów zabieramy ze sobą dodatkowo prawie 3,4 kg, a w przypadku butli stalowej jest to aż 4,2 kg!

Trening czyni mistrza

Kontrolowanie neutralnej pływalności jest umiejętnością, której możemy się nauczyć tylko poprzez praktykę i częste nurkowanie. Jeżeli jesteś osobą zaczynającą swoją przygodę z nurkowaniem albo miałeś dłuższą przerwę od nurkowania, to dobrze jest sobie zrobić małe przypomnienie podczas pierwszych nurkowań. Wraz z każdą kolejną godziną spędzoną pod wodą, zauważysz jak zmienia się Twoja pływalność. W pewnym momencie dojdziesz do takiego momentu, że będziesz ją kontrolował głównie swoim oddechem. W tym miejscu warto wspomnieć, ze oddech powinien być nieco bardziej pogłębiony i spokojniejszy, niż ten który towarzyszy nam podczas spacerów. Dobrze jest skupić się na tym, aby proces ten był nieco przedłużony tzn. wdech i wydech powinien być robiony długo i powoli. Pozwoli to nie tylko na lepsze kontrolowanie pływalności ale także ograniczy w znaczny sposób zużycie powietrza.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *