Nawigacja podwodna, czyli jak płynąć by dopłynąć do celu. 1szkoła nurkowania kraków

Nawigacja podwodna, czyli jak płynąć by dopłynąć do celu.

Nawigacja podwodna.

Nurkowanie wymaga od nas nabycia wielu nowych umiejętności, w tym także podwodnej nawigacji. Gdy widzimy nurków którzy przygotowują siebie i swój sprzęt do nurkowania, większość z nas wyobraża sobie widok pięknych raf koralowych oraz bogactwo fauny i flory morskiego ekosystemu. Możemy wówczas usłyszeć jak tworzony jest plan nurkowania oraz co będzie możliwe do zobaczenia podczas nurkowania. Nawigacja podwodna jest takim elementem nurkowania, który ma znaczący wpływ na to, czy dane nurkowanie będzie udane czy też nie. Szanse na zgubienie się, zabłądzenie czy pomylenie kierunków  są znacznie mniejsze na powierzchni niż podczas nurkowania.

Pod wodą mamy ograniczoną liczbę „znaków”, które mogą ale nie zawsze muszą podpowiedzieć nam gdzie w danej chwili się znajdujemy. Jeżeli nurkujemy w miejscach z ograniczoną widocznością i miejscowymi prądami to zgubienie się pod wodą jest dużo łatwiejsze niż nam się może wydawać. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają nam na uniknięcie takich sytuacji i bezpiecznie doprowadzić nas do wyznaczonego miejsca. O tym możesz się nauczyć na kursie podwodnej nawigacji, który moim zdaniem powinien ukończyć każdy nurek.

KOMPAS

Wybieranie się na nurkowanie z kompasem, nigdy nie będzie złym pomysłem. Kompas magnetyczny, jest małym urządzeniem, w którym namagnesowana igła ZAWSZE wskazuje nam północ magnetyczną. Kompas może występować w wersji zwykłego zegarka zakładanego na rękę lub też może być zintegrowany w konsoli wraz z manometrem i głębokościomierzem. Niewątpliwie, kompas jest najlepszym przyrządem wykorzystywanym do podwodnej nawigacji, ponieważ nigdy się nie myli. Ważne jest to aby podczas użytkowania kompasu, nie był on w pobliżu metalowych elementów, które mogłyby zakłócić jego pracę. Ponadto kompas w czasie wyznaczania kursu należy trzymać w pozycji poziomej, tak aby tarcza miała możliwość swobodnego poruszania się. Niektóre bardziej zaawansowane kompasy mają trzyosiową stabilizację, dzięki czemu można ich używać niemal w każdej pozycji. W ofercie sprzętu do nurkowania możemy również spotkać się z kompasami elektronicznymi, które wbudowane są w komputery nurkowe. Niestety za zaawansowaniem technicznym idzie też cena…

UKSZTAŁTOWANIE DNA ORAZ ŚWIATŁO SŁONECZNE

Załóżmy, że nurkowałeś już kilka razy w danym miejscu I kojarzysz pewne elementy ukształtowania dna. To może być cokolwiek. Wrak statku, wielki głaz, półka skalna, wielki koral itp. Są to elementy stałe, na które praktycznie zawsze możemy liczyć. Trochę naiwnym byłoby poleganie na czasowym występowaniu ławicy ryb w konkretnym miejscu, ponieważ mogą się one dowolnie przemieszczać. W związku z tym nie mamy żadnej gwarancji, że podczas kolejnego nurkowania znów je spotkamy. Pozycja dobrze znanych, stałych obiektów z reguły nie ulega zmianie do czasu kolejnych nurkowań, chyba że miejsce w którym nurkujemy zostanie poważnie zniszczone.

Słońce również bywa pomocne w trakcie nurkowań, przynajmniej tak długo dopóki pamiętamy jego położenie. Dobrze jest przed wejściem do wody, ustalić i zapamiętać z której strony świeci słońce. Wiedząc dokładnie jak układają się promienie słoneczne pod wodą, będziemy mogli w miarę dokładnie określić swoje położenie podczas nurkowania. Metoda ta, jest zaliczana do metod nawigacji naturalnej i świetnie się sprawdza przy dobrej widoczności oraz słonecznym dniu.

ODLEGŁOŚĆ

Można by rzec, że jest to pewnego rodzaju wisienka na torcie. Sztuka mierzenia, określania odległości pod wodą jest chyba jedną z trudniejszych metod nawigacji. Mimo to, warto mieć wiedzę na temat odległości jaką pokonaliśmy podczas nurkowania, nie gubiąc przy tym obranego kierunku. Jeżeli jesteś opływany, dobrze znasz miejsce w którym nurkujesz, to zapewne bez problemu określisz dystans, czas, zużycie powietrza jakie jest potrzebne aby dopłynąć do konkretnego celu. Osoby mniej doświadczone mogą liczyć ilość cykli uderzeń płetwami aby osiągnąć cel. Jest to dosyć kłopotliwa metoda, ponieważ oprócz kontrolowania pływalności, trzeba również skupić się na zapamiętaniu narastających liczb. Niestety system nawigacji GPS który znamy z powierzchni nie działa pod wodą. Wszystkie inne elektroniczne systemy nawigacji podwodnej wykorzystywane np. w wojsku są nieco za duże oraz za drogie aby stosować je w nurkowaniu rekreacyjnym.

Nawigacja podwodna nie jest aż tak straszna i trudna jak to może się początkowo wydawać. Najważniejsze jest to aby ćwiczyć. Dużo ćwiczyć i nurkować, stawiać sobie cele i je realizować. Wiadomo, że trening czyni mistrza. Tak samo jest z podwodną nawigacją. Czym więcej będziecie nurkować i zwracać uwagę na układ snopów światła słonecznego rozchodzących się w wodzie, ukształtowanie dna, wskazania kompasu, tym bardziej będziecie pewni własnych umiejętności. I jeszcze jedna ważna sprawa na koniec. Nawet jeżeli wydaje się Wam, że źle płyniecie, a wasz kierunek wyznacza kompas.. to płyńcie zgodnie ze wskazaniami kompasu. On ma zawsze rację i na pewno Was dobrze poprowadzi. Nawet jeśli rozum i intuicja podpowiada Wam coś innego.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *