JUMP! Wskakujemy! Czyli metody wejścia do wody 1szkoła nurkowania kraków

JUMP! Wskakujemy! Czyli metody wejścia do wody

Metody wejścia do wody

W jaki sposób nurkowie wchodzą do wody? Jest to jedno z częściej pojawiających się pytań w początkowej fazie przygody z nurkowaniem. Tak naprawdę można wyróżnić cztery podstawowe metody wejścia do wody: wejście siedząc, wejście z przewrotem, wejście wykrokiem, wejście wzdłuż opadającego dna lub brodzenie w płytkiej wodzie.Oczywiście to, na którą metodę się zdecydujemy zależy w dużej mierze od miejsca oraz warunków w których przychodzi nam nurkować. I jak to zwykle w życiu bywa, jedna metoda jest mniej lub bardziej komfortowa/przydatna.

Wejście do wody siedząc.

Zazwyczaj jest tak, że wykonujemy je na płytkich wodach, gdzie rafę mamy bezpośrednio pod powierzchnią wody lub gdy morze jest bardzo wzburzone. Sposób działania jest bardzo prosty. Cały sprzęt do nurkowania zakładamy na łodzi, a następnie siadamy na krawędzi rufy. Wkładamy maskę, płetwy, do ust wkładamy automat, a następnie dźwigamy się lekko na rękach i przesuwamy ciężar ciała ku przodowi. Musimy jednak pamiętać o tym, że butla będzie nas ciągnęła do tyłu, dlatego ważne tak ważne jest przesunięcie środka ciężkości do przodu.

Wejście do wody z przewrotem.

Ten sposób wejścia bardzo często wykorzystuje się na małych łodziach, pontonach lub szybkich łodziach typu RIB, ponieważ jest ona najłatwiejsza i w prosty sposób można pomieścić dużą ilość nurków na stosunkowo małej łodzi. Sprzęt do nurkowania zakładamy na dużej łodzi, a następnie przechodzimy na ponton, który dowiezie nas w konkretne miejsce nurkowe. Będą na pontonie, siadamy na jego burcie – ważne jest to aby siadać równomiernie po obu stronach pontonu, wówczas unikniemy możliwości niekontrolowanego przechylenia na jedną ze stron. Siedząc na krawędzi, zakładamy płetwy, maskę, pompujemy jacket, wkładamy automat do ust i… na umówiony znak przechylamy się na plecy, tak aby butla pociągnęła nas za sobą do wody. Takie wejście do wody możesz wykonać samodzielnie lub z całą grupą jednocześnie. Być może teraz wydaje Ci się to nieco skomplikowane ale w rzeczywistości jest to bardzo proste, a przy tym fajnie wygląda. Jednak pamiętaj o tym, aby upewnić się czy nikogo nie ma w wodzie w Twoim pobliżu, za każdym razem gdy chcesz tak wejść do wody.

Wejście do wody wykrokiem.

Jest to bardzo często spotykana metoda wejścia do wody, zwłaszcza z łodzi lub innego rodzaju platform. Stojąc na platformie lub rufie łodzi, zbliżamy się do jej krawędzi ubrani w cały sprzęt do nurkowania, płetwy oraz maskę. Następnie pompujemy jacket do pełna, jedną ręką – najlepiej prawą – chwytamy maskę oraz automat, drugą chwytamy inflator i robimy ogromny wykrok do przodu. Musimy zrobić wykrok na tyle duży aby mieć pewność, że butlą nie uderzymy o platformę łodzi. Warto również pochylić się nieco do przodu, tak aby zawór butli nie uderzył nas w tył głowy, bo to nie należy do zbyt przyjemnych rzeczy.

Wejście do wody poprzez brodzenie.

Metodę tą zastosujemy praktycznie przy każdym nurkowaniu z brzegu. Podczas tego typu nurkowania, mamy bardzo często do czynienia z łagodnie opadającym dnem, wzdłuż którego możemy się powoli zanurzać. Gdy mamy założone płetwy na nogi, to z zasady poruszamy się tyłem. Uwierzcie, tak jest najłatwiej. Jeżeli jeszcze nie założyłeś płetw, to możesz iść normalnie przodem, jak to masz w zwyczaju. Musisz przy tym stawiać ostrożnie małe kroki, tak aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się lub zaklinowania stopy w rafie. Proste, prawda? Może się tak wydawać. Jednak w czasie takiego wejścia do wody bardzo często można spotkać się z dużą ilością wywrotek, zwłaszcza przy dużych falach.

W czasie kursów nurkowania w Krakowie które prowadzimy, staramy się przećwiczyć wszystkie metody wejścia do wody oraz sposoby wyjścia. Dzięki temu kursanci nabierają wprawy oraz pewności siebie. W czasie kursów nad bezpieczeństwem czuwa nasza kadra instruktorska, która jest zawsze chętna do wszelakiej pomocy.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *