Wyrównywanie ciśnienia podczas nurkowania 1szkoła nurkowania kraków

Wyrównywanie ciśnienia podczas nurkowania

Wyrównywanie ciśnienia - słów kilka

Wyrównywanie ciśnienia, przedmuchiwanie się to dwa terminy, które niejednokrotnie można usłyszeć przed lub po nurkowaniu. W nurkowaniu są one tożsame i oznaczają nic innego jak wyrównanie ciśnienia pomiędzy uchem środkowym a otaczającym nas środowiskiem.

Nasze uszy są zbudowane w  taki sposób, że posiadają samodzielną możliwość adaptacji to zmiany ciśnienia w otaczających nas warunkach. Dzieje się tak bardzo często bez naszego udziału lub wiedzy o tym. Środowisko wodne, jest całkowicie odmienne od życia na powierzchni, i powiedzmy sobie to szczerze: człowiek nie jest przystosowany i przyzwyczajony do przebywania pod powierzchnia wody. Podczas nurkowania nasze uszy będą się "zatykać" a my będziemy odczuwać ból i dyskomfort podczas zanurzania się co raz głębiej. Dlatego też musimy im odrobinę pomóc w wyrównaniu ciśnienia.

 

Wraz ze wzrostem głębokości naszego nurkowania ciśnienie wody będzie narastało i jedynym sposobem na jej kompensację czyli wyrównanie ciśnienia jest wypchnięcie błony bębenkowej ucha na zewnątrz. No dobrze ale jak mamy to zrobić z wykorzystaniem trąbki Eustachiusza. Że trąbki kogo? Przecież ja nie mam żadnej trąbki! W wielkim skrócie możemy powiedzieć, że trąbka Eustachiusza to pewnego rodzaju tunel, kanał biegnący od jamy ucha środkowego do górnej części gardła, służący własnie do wyrównywania ciśnień pomiędzy obiema stronami błony bębenkowej.

Ucho środkowe to naturalna przestrzeń powietrzna w naszym organizmie, która chroniona jest od świata zewnętrznego przez błonę bębenkową. Na codzień, gdy przebywamy w normalnych warunkach i gdy otaczające nas ciśnienie nie zmienia się, trąbka Eustachiusza jest zapadnięta. Jej otwarcie następuje tylko wtedy, gdy dochodzi do wyrównania ciśnienia między uchem środkowym a otaczającym środowiskiem. Słyszeliście kiedyś jak wam "strzela" w uszach? Pewnie tak i to nie jeden raz. Nic się nie martwcie, jest to dobra wiadomość. Wasza trąbka Eustachiusza działa w sposób prawidłowy. Podczas nurkowania ciśnienie wody jakie nas otacza jest dużo większe niż ciśnienie, w którym przebywamy na powierzchni dlatego też do otwarcia wspomnianej przez nas trąbki musimy użyć więcej siły. 

Jak wynika ze zdobytego przez mnie doświadczenia najbardziej powszechnym zjawiskiem podczas nurkowania jest ból w uszach. Wynika to głównie z tego, że nurkowie zbyt późno zaczynają wyrównywać ciśnienie. No dobrze ale skąd pojawia się ból w uszach? Błona bębenkowa jest naciskana przez wodę, która wraz ze wzrostem głębokości wywiera na nią co raz większy nacisk. Jest ona wpychana do wnętrza ucha środkowego, co w pewnym momencie objawia się jako ostry, kujący ból. Bywa, że podczas zbyt szybkiego zanurzenia i próbach wyrównywania ciśnienia, czujemy że nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wynika to z zazwyczaj z faktu, że zanurzamy się szybciej niż jest w stanie przedostać się powietrze przez trąbkę Eustachiusza do ucha środkowego.

Wśród dostępnych metodami wyrównywania ciśnienia w uszach jest przełykanie śliny, ruszanie żuchwą, "mówienie" lub delikatne dmuchanie w zatkany palcami nos. Nawet gdy mamy automat w ustach to bez problemu możemy przełykać ślinę. Tak naprawdę ilu jest nurków, tyle jest sposobów wyrównywania ciśnienia. Najważniejsze jest to aby zanurzać się powoli, a ciśnienie zacząć wyrównywać już od pierwszego metra głębokości. Wszystkich tych rzeczy uczmy się na kursie nurkowania w Krakowie.

Podczas kursów które prowadzę, za każdym razem przypominam o konieczności wyrównywania ciśnienia w uszach podczas nurkowania. Ważne aby robić to często i delikatnie, wówczas na pewno unikniemy bólu i dyskomfortu. Ponadto dzięki tej praktyce zabezpieczamy się przed urazami  ciśnieniowymi ucha. I jeszcze jedna ważna wskazówka na koniec. Jeżeli podczas nurkowania czujesz ból i nie możesz wyrównać ciśnienia - zatrzymaj się. Gdy już to zrobisz, wynurz się o 1-2 metry i spróbuj ponownie wyrównać ciśnienie przy wykorzystaniu wszystkich możliwych metod. Jeżeli to Ci pomoże, to kontynuuj nurkowanie wyrównując ciśnienie częściej niż robiłeś to dotychczas. Jeżeli żadna z poznanych Ci metod nie pomoże, to bezpieczniej jest przerwać nurkowanie. 

Mam nadzieje, że po tym artykule już będziesz dokładnie wiedział jak ważne jest wyrównywanie ciśnienia w uszach. 

2 komentarze/y

  • Mam nadzieję, że następnym razem uda mi się wyrównać ciśnienie w uszach, pozdrawiam

    Izabela,
    • Najważniejsze jest to, aby wyrównywać ciśnienie od samego początku naszego nurkowania 🙂 systematycznie i zanim poczujemy ten charakterystyczny „dyskomfort” w uszach.

      marcin,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *