Jak wygląda kurs nurkowania OWD (Open Water Diver)? 1szkoła nurkowania kraków

Jak wygląda kurs nurkowania OWD (Open Water Diver)?

Kurs nurkowania OWD

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, na które odpowiadam swoim przyszłym kursantom to pytanie "Jak wygląda kurs nurkowania OWD?".

Jak zauważyłem, część ludzi zdecydowanie bardziej woli coś usłyszeć w rozmowie od drugiej osoby niż przeczytać tekst umieszczony np. na stronie internetowej. Ja sam też należę do tej grupy osób, które zdecydowanie bardziej wolą kontakt z drugim człowiekiem niż z różnego rodzaju maszynami. Rozmowa z drugim człowiekiem jest o tyle dobra, że zawsze mogę dopytać o rzeczy, które przyjdą mi do głowy w trakcie jej trwania. Poza tym często również zdarza się, że nasz rozmówca całkowicie wyjaśni nurtujące nas kwestie i pozwoli spojrzeć na całość z innej perspektywy.

Od czego zaczynamy?

Pierwszym i najważniejszym krokiem ku ukończeniu kursu nurkowania Open Water Diver jest... chęć. Wydawać by się mogło, że jest to coś prozaicznego i banalnego, jednak jest to tak naprawdę nasz fundament. Dlaczego? Ponieważ według mnie nie ma nic gorszego niż zmuszenie kogoś do zrobienia czegoś, czego tak naprawdę nie chce. Oprócz niechęci do działania może towarzyszyć również strach. Niektórzy z nas potrzebują więcej czasu a inni mniej, aby móc opuścić strefę komfortu i zrobić coś nowego.

Jak wygląda kurs nurkowania OWD?

Troszkę się rozpisałem ale już przechodzimy do sedna sprawy. Otóż sam kurs nurkowania OWD, składa się z trzech elementów:

  1. Zajęcia teoretyczne
  2. Zajęcia basenowe
  3. Nurkowanie na wodach otwartych

A teraz omówmy sobie każdy blok tematyczny.

Zajęcia teoretyczne

Zajęcia teoretyczne rozpoczynają się z chwilą, gdy kursant dostaje swoją książkę do kursu nurkowania Open Water Diver. Wówczas jego głównym zadaniem jest przeczytanie książki i wypełnienie testów wiedzy. Testów wiedzy jest w sumie pięć i stanowią one podsumowanie wiedzy po każdym zakończonym rozdziale. Sam test bazuje na wiedzy zawartej w książce, więc osoby które solidnie przeczytały książkę, nie mają z nim problemów. Z chwilą, gdy kursant przeczyta książkę, umawiamy się na ciąg dalszy zajęć teoretycznych. Zazwyczaj odbywają się one w siedzibie naszej szkoły nurkowania. Kursanci przyjeżdżają do nas i razem omawiamy te elementy wiedzy, które są niejasne lub niezrozumiałe. Pewnie zapytacie co z wielogodzinnymi wykładami? Otóż zgodnie z filozofią PAID, proces nauczania ma być selektywny. Oznacza to, że instruktor nie tłumaczy nam wszystkiego po kilka razy a tylko skupia się na tych rzeczach które stanowią dla nas problem.

Następnie przechodzimy do obejrzenia filmu do kursu nurkowania OWD, który został nagrany przez PADI. Film jest pewnego rodzaju wizualnym podsumowaniem zdobytej przez kursantów wiedzy teoretycznej. Podobnie jak książka, składa się z pięciu modułów. Po obejrzeniu filmu, kursanci przystępują do egzaminu wiedzy. Egzamin składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Aby uzyskać pozytywny wynik należy udzielić minimum 75% poprawnych odpowiedzi. Podobnie jak sprawdziany wiedzy na koniec rozdziału, zbudowany jest on w oparciu o książkę. Jeżeli ktoś rozwiązał sprawdziany wiedzy, to na pewno nie będzie miał problemów z egzaminem. Jeżeli zaliczymy egzamin, to będziemy mogli wziąć udział w zajęciach praktycznych na basenie.

Zajęcia na basenie

Zajęcia basenowe podzielone są na pięć sesji. W czasie każdej z sesji, kursant poznaje nowe umiejętności nurkowe oraz doskonali te już zdobyte. Nurkowanie na basenie jest tak skonstruowane, że nauka podstawowych umiejętności nurkowych zaczyna się od najłatwiejszych, a kończy na nieco trudniejszych. Wszystko oczywiście po to, aby nurkowanie od samego początku przynosiło nam jak najwięcej frajdy. Spokojnie, nawet te "trudne" umiejętności nie są aż tak skomplikowane, żebyście nie dali sobie z nimi rady. Tak naprawdę to chodzi o to, aby od razu nie zasypać kursantów zbyt dużą liczbą nowych informacji. Wiadomo, że lepiej jest się skupić na jednej czynności niż na kilku na raz. Podczas tych zajęć kursanci poznają sprzęt nurkowy oraz uczą się jego samodzielnego montażu i demontażu. Na początku wszystko może wyglądać na trudne i bardzo skomplikowanie ale w rzeczywistości takie nie jest. Spokojna głowa, jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś nie nauczył się obsługi sprzętu do nurkowania!

Nurkowanie na wodach otwarych

Po pozytywnym ukończeniu szkolenia na wodach otwartych przechodzimy do prawdziwej zabawy i przygody, jaką jest nurkowanie na wodach otwartych. Kursy nurkowania kończymy głównie w Krakowie na Zakrzówku. Jest to przepiękny kamieniołom, który jako jeden z nielicznych zbiorników w Polsce cechuje się dużą głębokością oraz rewelacyjną przejrzystością. W czasie kursu nurkowania OWD wykonujemy łącznie 4 nurkowania w ciągu dwóch dni. W czasie tych nurkowań, przenosimy zdobyte na basenie umiejętności nurkowe na wody otwarte. Nie robimy nic nowego, zaskakującego niż to, co robiliśmy na basenie. Chodzi głównie o to, aby wykonać te same ćwiczenia w innych warunkach środowiskowych. Wiadomo, na basenie mamy super komfortowe warunki do ćwiczeń - jest ciepło i widno. Na wodach otwartych nie zawsze będziemy mieli super widoczność czy bardzo ciepłą wodę. W czasie tych nurkowań, poznajemy akwen, doskonalimy zdobyte umiejętności nurkowe oraz cieszymy się z osiągniętego przez nas poziomu wyszkolenia.

Ile to wszystko trwa?

Tak naprawdę czas trwania kursu zależy od bardzo wielu czynników. Może być tak, że kurs zrobimy w ekspresowym tempie czterech dni, a może być też tak, że będzie on trwał dwa lub trzy tygodnie. Poniżej postaram przedstawić najważniejsze czynniki, które determinują czas trwania kursu nurkowania. 

Dostępność wolnego czasu. Jeżeli ktoś może sobie wygospodarować wolne dni np. w środku tygodnia to zapewne zrobi ten kurs w miarę szybko. Jeżeli wolne będziemy mieli tylko weekendy, to czas ten się sporo wydłuży. Generalnie jest tak, że większość ludzi pracuje w tygodniu, a weekendy ma wolne. Jak już przychodzi ten upragniony przez wszystkich weekend, to każdy chce zanurkować, zrobić kurs itp. a ja jako instruktor mogę wziąć pod wodę tylko określoną liczbę kursantów.

Zdrowie. Zarówno Kursantów jak i moje - instruktora. Może zdarzyć się tak, że gdzieś nas zawieje, będziemy mieli niedrożne zatoki czy też będziemy musieli naprawić zepsutego zęba. Oczywiście jako instruktor staram się utrzymywać zdrowie i kondycję fizyczną na wysokim poziomie. Niemniej jednak jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze jesteśmy w stanie obronić się przed różnymi mikroorganizmami.

Wariant kursu. Jeżeli zdecydujemy się na indywidualny kurs nurkowania w wersji VIP, to mamy możliwość samodzielnego wyznaczania terminu kursu. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi zapracowanych, którym wolne pojawia się z dnia na dzień. Jeżeli wybierzemy standardowy kurs nurkowania, wówczas to instruktor będzie narzucał terminy zajęć, oczywiście z mniejszym lub większym uwzględnieniem wolnych terminów Kursantów. 

Liczebność grupy. W przypadkach, gdy grupa liczy powiedzmy 5-6 osób, to oczywiście ciężej jest wybrać jeden termin zajęć, który każdemu by odpowiadał. Jeśli mamy do czynienia z mniejszymi grupami, np 2-3 osobowymi, to taki termin jest dużo łatwiej znaleźć. Najlepsza sytuacja jest wówczas, gdy na kurs nurkowania decyduje się np. paczka znajomych. Z doświadczenia wiem, że wtedy łatwiej jest im się dograć wzajemnie, niż w przypadku osób całkowicie sobie obcych. 

Ok, myślę, że to chyba tyle. Mam nadzieję, że choć w małej części zaspokoiłem Waszą ciekawość na temat tego jak wygląda kurs nurkowania OWD. Jak się zapewne domyślacie, zostało jeszcze wiele rzeczy do obgadania ale to zrobimy na Waszym kursie nurkowania:)!

2 komentarze/y

  • […] myśli, które chodziły Ci po głowie, to pewnie takie jak wygląda nauka nurkowania, podczas trwania podstawowego kursu nurkowania Open Water Diver. Początkowy kurs nurkowania przeważnie składa się z trzech modułów: teoria, zajęcia basenowe […]

    Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • […] Wyobraź sobie, że wraz z Tobą na kursie nurkowania jest troje innych ludzi, czyli jest w sumie czwórka – to taka optymistyczna wersja. Na basenie czy też wodach otwartych wykonujemy po kolei ćwiczenia np. oczyszczanie częściowo zalanej maski. Średnio z drobnymi poprawkami, sugestiami i wskazówkami potrzebujemy na to ćwiczenie około 5 minut. Czy słyszysz jak w głowie zaczyna tykać zegar? No właśnie… jeśli jesteście w czwórkę na kursie, to na to ćwiczenie potrzebujecie aż 20 minut. Przez 5 minut ćwiczysz Ty, a później… przyglądasz się jak robią to inni i to przez 15 minut. A to dopiero ćwiczenie nr 1 z listy około 30 umiejętności nurkowych. […]

    Kurs nurkowania w małej grupie to ogromny komfort - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *