7 powodów dla których bycie nurkiem jest super 1szkoła nurkowania kraków

7 powodów dla których bycie nurkiem jest super

Czy warto nurkować? Takie pytanie często zadają mi znajomi bliżsi i dalsi podczas różnego rodzaju imprez lub spotkań. Dla mnie jedyną, słuszną i oczywistą odpowiedzią jest "Tak! Tak! Tak! Oczywiście że warto nurkować! A dlaczego? Dzisiaj postaramy się krótko ale treściwie odpowiedzieć na to pytanie.

Poznajesz i zwiedzasz ciekawe zakątki świata

Nie ma to jak podróże. Cieszą każde, zarówno te małe jak i te duże. Niewątpliwie nurkowanie poniekąd zmusza nas do podróżowania nie tylko po kraju ale także po świecie. Bo czy jest coś piękniejszego niż odkrywanie nowych miejsc nurkowych z bliskimi nam osobami?

Osobiście uważam, że jak ktoś złapie tego tzw. "bakcyla" to będzie chciał nurkować w co raz to nowszych miejscach. I co raz bardziej odległych. Tak się troszkę nakręca ta spiralka, ale na to wielkiego wpływu nie mamy. To co tak nas ciągnie w nowe miejsca nurkowe to możliwość eksploracji nieznanego. My jako ludzie bez dwóch zdań mamy w sobie tą chęć do ciągłego odkrywania. Nurkujemy i odkrywamy podwodny świat, a po wszystkim mamy możliwość poznania lokalnej kultury, atrakcji turystycznych lub sposobu i stylu życia. Dlatego wyjazdy nurkowe są super!

Odkrywasz niezliczone gatunki nowych stworzeń, o których nie miałeś pojęcia

Oprócz tego, że podczas nurkowania wkraczasz w nieznany Ci dotąd świat, to jeszcze masz okazję ten świat eksplorować. Podczas nurkowania czy to w polskich akwenach czy tropikalnych morzach, masz możliwość przyjrzeć się z bliska jak wygląda życie pod wodą. Wyobraź sobie, że podczas każdego nurkowania odkrywasz nowe gatunki ryb, koralowców, mięczaków czy bezkręgowców. Każde stworzenie jest inne, różni się wyglądem, zachowaniem, sposobem życia a także reakcją na Twój widok. Bo niewątpliwie jesteś dla nich niezłą atrakcją! Czy to nie jest cudowne oglądać podwodne życie "na żywo" a nie tylko z pozycji kanapy przed telewizorem?

Nurkując jesteś w stanie nieważkości podobnie jak astronauci

Jeśli Twoje marzenia o byciu astronautą się nie spełniły, to masz możliwość skosztowania stanu nieważkości. Nurkowanie pozwoli doświadczyć Ci podobnego stanu, w jakim znajdują się astronauci podczas swej kosmicznej podróży. A po ukończeniu odpowiedniego kursu doskonałej pływalności zerowej, poznasz wiedzę i tajniki jak uzyskać ten stan niemalże na zawołanie!

I co? Nadal chcesz stąpać twardo po powierzchni? Czy może skusisz się na kurs nurkowania?

Zaczynasz doceniać otaczające Cię środowisko

Podczas nurkowania poznajesz nowy świat fauny i flory, który jest dużo bardziej delikatny niż ten, który otacza nas w codziennym życiu. Wkrótce sam przekonasz się, że to co się dzieje na powierzchni bardzo często wpływa na podwodny ekosystem. Wyobraź sobie, że od kilku lat jeździsz na nurkowanie w miejsce które uwielbiasz. Z racji tego, że doskonale znasz rafę koralową, wiesz gdzie należy się udać aby spotkać się z zaprzyjaźnioną mureną żółtą. Pewnego dnia okazuje się, że już jej tam nie ma, bo rosnąca temperatura wód zmusiła ją do migracji... Smutno Ci, prawda? 

Poznajesz dużo - bardzo dużo - nowych ludzi

Każdy wyjazd na nurkowanie to możliwość poznawania nowych ludzi, którzy są tak samo pozytywnie zakręceni jak Ty! Poznajesz nowych nurków, wymieniacie się poglądami, doświadczeniem i radami. Niemal na wszystkich wyjazdach nurkowych na jakich byłem, jeden drugiemu zawsze niósł pomoc bez względu na kraj pochodzenia czy poglądy. To jest naprawdę niesamowite uczucie jeśli wiesz, że podchodząc do jakiegokolwiek nurka będziesz mógł liczyć na pomocną dłoń. Dzięki znajomościom wyrobionym podczas Twoich zorganizowanych wyjazdów, będziesz mógł kiedyś powrócić w te miejsca niemalże jak do siebie.

Odkrywasz, że umiejętności nurkowe są pomocne w codziennym życiu

Pewnie wydaje Ci się to nieco absurdalne ale pomyśl sobie, że wraz ze swoim nurkowym jesteście na nudnej imprezie lub któryś z was rozmawia z przynudzającym rozmówcą. Jeden znak sygnał do partnera i już idzie Ci na pomoc. A co jeśli idąc ulicą lub będą na zakupach, będziesz musiał udzielić komuś pierwszej pomocy przedmedycznej? Po ukończeniu kursu Emergency First Response będziesz dokładnie wiedział co robić i jak postępować. A robiąc krok do przodu w swoim nurkowym szkoleniu i kończąc kurs Rescue Diver będziesz mógł również nieść pomoc nurkom pod wodą i na jej powierzchni.

Możesz się zrelaksować i odnaleźć upragniony spokój

Wyobraź sobie, że bezkarnie możesz się odciąć od ciągłych emaili, telefonów, smsmów... masz czas się zrelaksować, uporządkować myśli a wszystko co słyszysz to tylko Twój własny oddech. No dobra, usłyszysz jeszcze jak ryby skrobią rafę koralową, przepływającą po powierzchni motorówkę i nic więcej. Czy to wszystko nie brzmi świetnie? Jadąc na nurkowanie masz możliwość posmakowania ciszy. Być może wydaje się to nieco absurdalne ale sam wiesz jak ciężko jest wyciszyć w dobie dzisiejszych czasów.

OK, tyle mojego rozważania na ten temat. Mam nadzieję, że ta krótka lista jest w stanie przekonać Cię do wzięcia udziału w zajęciach nurkowania dla początkujących. Razem zanurzymy się pod powierzchnią wody i zobaczymy co się tam dzieje!

A może Wy dodacie jeszcze jakieś powody dla których Waszym zdaniem warto jest nurkować?

2 komentarze/y

  • […] Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych wpisów na blogu – przeczytaj o tym, dlaczego war… […]

    O mnie słów kilka... wywiad dla Adventoor.com - JUST DIVE,
  • […] zadbać o bezpieczeństwo w nurkowaniuJak wygląda kurs nurkowania OWD (Open Water Diver)?7 powodów dla których bycie nurkiem jest superNurkowanie a COVID-19 – ważna informacja dla […]

    Nauka nurkowania? Jest prostsza niż Ci się wydaje! - JUST DIVE Szkoła nurkowania,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *