nurkowanie

Nurkowanie a umiejętność pływania, czyli czy trzeba umieć pływać aby móc nurkować?

No właśnie jak to z tym właściwie jest? Wielokrotnie w swojej karierze spotkałem się z pytaniem czy trzeba umieć pływać aby móc nurkować.  To pytanie często zadają osoby, które nie do końca pewnie czują się w wodzie. Niejednokrotnie bywa też, że umiejętności pływackie takich osób, bardzo często ograniczają się do chwilowego utrzymywania się na powierzchni wody.

Nurkowanie a pływanie.

Jedno i drugie ma wspólny mianownik, czyli wodę. Generalnie pływanie możemy nazwać umiejętnością utrzymywania i przemieszczania się po powierzchni wody. Z koeli nurkowanie to nic innego jak umiejętność przemieszczania i pływania pod powierzchnią wody.  To tak w wielkim skrócie. O ile w pływaniu musimy używać siły własnych mięśni oraz umiejętność do utrzymania się na powierzchni (i nie mam tu na myśli żadnych pianek i tym podobnych pomocy), tak w nurkowaniu do utrzymywania się na konkretnej głębokości używamy sprzętu, a dokładniej jacketu.

Teoretycznie jest tak, że do nurkowania nie musimy być super pływakami pokroju Michael Phelps'a. Tak na dobrą sprawę możemy pływać ledwo co. Niemniej jednak ciężko jest, aby osoby, które w ogóle nie umieją pływać, świadomie i na pełnym luzie zanurzyły się pod powierzchnię wody. Dlaczego? Ponieważ nurkując wchodzimy do nowego, nieznanego świata, kompletnie odmiennego środowiska, którego nie znamy i nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni. To trochę tak, jakbyśmy wchodzili do ciemnej jaskini bez latarki. Można to zrobić? No można ale będzie nas to kosztowało trochę nerwów i stresu, bo nikt z nas nie robi tego na co dzień.

To trzeba umieć pływać żeby nurkować? Czy nie trzeba?

Osobiście spotkałem się z ludźmi, których umiejętności pływackie były.. no cóż, nazwijmy to po imieniu - marne, a mimo wszystko zdecydowali się na kurs nurkowania Open Water Diver. Osoby takie z mniejszymi lub większymi problemami nurkowały na głębokość 18 metrów. Oczywiście osobników takich nie było na pęczki i bardziej były to jednostki ale jak widać wszystko jest możliwe. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej psychiki i tego, jak daleko jesteśmy w stanie przesunąć swoją granicę bezpieczeństwa i komfortu. Bo aby zrobić coś nowego, szalonego lub całkowicie ekstremalnego niewątpliwie musimy tę strefę opuścić.  Na pewno do nurkowania potrzebne jest opanowanie i spokojny umysł. Po co? A no po to, by móc sobie radzić z różnymi problemami, które mogą przytrafić się podczas nurkowania. Panika, szybkość i pochopność działania powinna zostać na brzegu.

Reasumując i odpowiadając na pytanie czy trzeba umieć pływać aby móc nurkować, to moje zdanie jest takie: Jeżeli czujesz się na tyle pewnie, jesteś spokojny i opanowany, nie boisz się wchodzić w nieznane, a Twoje umiejętności pływania ograniczają się do przepłynięcia kilku basenów to jak najbardziej możesz zrobić kurs nurkowania Open Water Diver.

Z kolei, jeżeli masz wewnętrzne lęki, obawy, do wody podchodzisz nieufnie i nie czujesz się w niej dobrze, to możesz spróbować nurkowania na zajęciach basenowych typu intro. Dzięki takim zajęciom będziesz mógł na własnej skórze przekonać się czy to jest sport dla Ciebie i przede wszystkim czy chcesz w to iść głębiej. Pod okiem instruktora lub divemastera będziesz mógł bezpiecznie wkroczyć w podwodny świat i odkryć radość z nurkowania.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *